Marek Opočenský: Kouzlo golfu

Marek Opočenský: Kouzlo golfu

Marek Opočenský | Úterý 4. 02. 2014 18:41 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Marek Opočenský: Kouzlo golfu

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Není to tak dávno, co jsem se na golf díval přezíravě, skoro až s despektem. Napadaly mě myšlenky typu: „Vždyť to ani není pořádný sport, a jak jednoduše to vypadá.“ Realita je přitom zcela odlišná. Málokterý sport je ve skutečnosti tak technicky a psychicky náročný jako golf.A vzhledem k tomu, že obejití golfové „osmnáctky“ zabere až 3 hodiny, je evidentní, že dokonalé zvládnutí hry je úzce spjato i s odpovídající fyzickou kondicí, při pohledu na muskulaturu Tigera Woodse snad není, co dodávat.

Tiger Woods odpaluje míček, zdroj: commons.wikimedia.org

Tiger Woods odpaluje míček, zdroj: commons.wikimedia.org

Tato hra v sobě skrývá řadu kouzel. Každý hráč je soupeřem především sám sobě. Nikdo se při golfu nemůže vymlouvat na spoluhráče, protože žádného nemá, přitom se nelze alibisticky schovávat za protihráče, který hráči lepší hru nedovolil, jelikož v golfu jsou opravdovými soupeři vlastní psychika a hřiště samotné. Jednoduše člověk zodpovídá za svůj míček, za svá rozhodnutí i za konečný výsledek. Golf vyžaduje sebeovládání, trpělivost a vytrvalost, tedy vlastnosti, které jsou zásadním předpokladem pro úspěšný profesní život. Zároveň však „18“ golfu působí jako perfektní odreagování, člověk tráví příjemný čas v přírodě a jde tak o ideální formu aktivního odpočinku.

Co mě na golfu skutečně okouzlilo, je jeho rozmanitost. Zde bych si dovolil odcitovat bývalého prezidenta Spojených států amerických Billa Clintona: „Můžete hrát celý rok na stejném hřišti, ale nikdy neodehrajete stejné kolo golfu. V tom spatřuji krásu tohoto sportu.“ Golf vyžaduje rozličné údery, přináší různé polohy míčků a i povětrnostní podmínky zásadně diktují, jak lze hřiště překonávat. Na jedné jamce lze zahrát 3 mizerné údery a 1 výtečný, což ve výsledku povede ke slušnému skóre. Na druhou stranu 3 perfektní údery a 1 nepovedený častokrát vyústí ve skóre podprůměrné. Kruté? Možná, ale také nepopsatelně zajímavé a krásné.

Z mého pohledu hru golf jako takovou nelze ovládnout. Na to je příliš složitá, přesto rozhodně může přinášet radost všem hráčům nezávisle na úrovni jejich hry. Protože smysl má i pouze jedna jediná dokonalá rána za celé kolo. Myslím taková, při níž člověk cítí, že míček prakticky nešlo zasáhnout lépe. Může jít o ránu z odpaliště, přihrávku na green či monstrózní pat. Na tom ve výsledku nezáleží.

Dnes bych se svým dřívějším „já“ nemohl více nesouhlasit. A stroze odvětil: Golf představuje opravdovou výzvu pro hráče všech úrovní, a dokud ho nevyzkoušíte, nemůžete soudit.

 

Video: Povedená rána Tigera Woodse 2005 Masters Championship

Štítky: ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Marek Opočenský - Clenbuterol: Strašák pro sportovce
Jan Musil: Sportovní filmy, které máme rádi
Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale...
Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme
Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…
Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>