Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

Marek Opočenský | Čtvrtek 17. 04. 2014 13:12 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat, že šlo o parádní podívanou. Moderátora, který citlivě usměrňoval diskuzi ve studiu, doprovázeli tři bývalí fotbalisté, schopní prezentovat osobitý, odborný pohled na hru. Nechyběla ani detailní studie systému a způsobu hry jednotlivých týmů, včetně moderní techniky, která umožňovala zajímavý rozbor silných a slabých stránek obou celků, včetně jejich klíčových hráčů.

Dokážete si přitom představit hodinový před zápasový program například na ČT, která je u nás všeobecně považována za nejlepší sportovní redakci? Já upřímně při současné kvalitě přenosů nikoliv… Z předzápasového studia mám častokrát pocit, že cílem je zprostředkovat přenos laikovi, který ve skutečnosti není žádným nadšencem, a proto mu k utkání postačí značně strohý servis. V přenosech se opakují stejné otázky, samé klišé, pozornost je většinou soustředěna na 1 hvězdu z týmu, přičemž málokdy se přímo rozebírá hra samotného hráče. Jednoznačně mi v předzápasových programech i v pozápasovém hodnocení chybí větší odbornost, větší důraz na rozbor jednotlivých herních situací. Kromě prostého konstatování „chyba obránce“, by se divák měl dozvědět, proč k chybě došlo, jak se jí dalo předejít či zda jde o výjimečnou či tradiční chybu konkrétního hráče…

Netvrdím, že výše zmíněné parametry scházejí všem přenosům na našich obrazovkách, ale jsem přesvědčen, že při prezentaci nejpopulárnějšího sportu máme stále velké rezervy. Lze namítnout, že televizní stanice na západ od nás mají diametrálně odlišné finanční možnosti, to však neznamená, že by český divák měl být ochuzen o fundovanou diskuzi bývalých hráčů či jiných expertů. Třeba Luděk Zelenka, Josef Němec či Josef Csaplár dokazují, že i v tuzemsku se lze o fotbalu bavit odborně a na úrovni, jen k tomu musí být vytvořen adekvátní prostor (včetně moderátorů, dostupné techniky a vhodného výběru expertů). Že to jde i u nás, dlouhodobě potvrzuje hokejové Buly.

Autor: Marek Opočenský

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat, že […]

Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce

24. 01. 2014

Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti.

Další blogy >>