Americký fotbal – údery do hlavy

Americký fotbal – údery do hlavy

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Pondělí 14. 04. 2014 12:07 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Americký fotbal – údery do hlavy

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Studie uveřejněná na výročním sjezdu amerických neurochirurgů prokázala u hráčů amerického fotbalu souvislost mezi počtem úderů do helmou chráněné hlavy a magnetickou rezonancí prokazatelnými změnami mozkové tkáně. Počet a intenzita úderů do hlavy byl zjišťován pomocí senzorů zabudovaných do helem hráčů.

Americký fotbal, autor: Torsten Bolten, AFpix.de

Americký fotbal, autor: Torsten Bolten, AFpix.de

Uvedené zjištění podporuje fakta z minulosti, kdy u některých z hráčů tohoto sportu seAmerický fotbal - údery do hlavy , citace vyvinul syndrom tzv. chronické traumatické encefalitidy.Tato skutečnost vedla dokonce ke změnám pravidel amerického fotbalu…

Problémem je, že v USA hrají americký fotbal milióny mladistvých a dětí, pokud by se prokázalo, že údery do hlavy prokazatelně poškozují vyvíjející se mozek, mělo by to velký dopad na popularitu tohoto sportu.

Ve studii bylo hodnoceno 40 mladistvých hráčů a byli vyloučeni 2, kteří utrpěli závažnější otřes mozku. Cílem bylo totiž zhodnocení důsledků spíše menších a opakovaných úderů do hlavy. Hráči byli sledováni po dobu celé jedné sezóny. Zaznamenané změny na magnetické rezonanci odpovídaly poškození mozku středního stupně.

Zdá se tedy, že na rozdíl od hlavičkování ve fotbale (článek Vede hlavičkování ve fotbale k předčasné demenci?), americký fotbal může mít na mozek velmi negativní dopad.

A jak ukázala další nedávno uveřejněná studie (F.Conidi a spol.), nejsou toto riziko schopny současně používané helmy významně snížit. Stávající helmy totiž brání především proti tzv. lineárnímu poškození, které působí fraktury lebky a eventuálně nitrolební krvácení. Jsou ale nedostatečné v ochraně před poškozením rotačními silami. Právě ty vedou k mozkové komoci a tzv. axonálnímu poškození. Za zmínku stojí, že v testu hodnocených 10 helem, se jako nejbezpečnější ukázala Adams A2000.

Video: Football Helmet Technology Controversy

MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>