Americký fotbal – údery do hlavy
Studie uveřejněná na výročním sjezdu amerických neurochirurgů prokázala u hráčů amerického fotbalu souvislost mezi počtem úderů do helmou chráněné hlavy a magnetickou rezonancí prokazatelnými změnami mozkové tkáně. Počet a intenzita úderů do hlavy byl zjišťován pomocí senzorů zabudovaných do helem hráčů.
Uvedené zjištění podporuje fakta z minulosti, kdy u některých z hráčů tohoto sportu se vyvinul syndrom tzv. chronické traumatické encefalitidy.Tato skutečnost vedla dokonce ke změnám pravidel amerického fotbalu…
Problémem je, že v USA hrají americký fotbal milióny mladistvých a dětí, pokud by se prokázalo, že údery do hlavy prokazatelně poškozují vyvíjející se mozek, mělo by to velký dopad na popularitu tohoto sportu.
Ve studii bylo hodnoceno 40 mladistvých hráčů a byli vyloučeni 2, kteří utrpěli závažnější otřes mozku. Cílem bylo totiž zhodnocení důsledků spíše menších a opakovaných úderů do hlavy. Hráči byli sledováni po dobu celé jedné sezóny. Zaznamenané změny na magnetické rezonanci odpovídaly poškození mozku středního stupně.
Zdá se tedy, že na rozdíl od hlavičkování ve fotbale (článek Vede hlavičkování ve fotbale k předčasné demenci?), americký fotbal může mít na mozek velmi negativní dopad.
A jak ukázala další nedávno uveřejněná studie (F.Conidi a spol.), nejsou toto riziko schopny současně používané helmy významně snížit. Stávající helmy totiž brání především proti tzv. lineárnímu poškození, které působí fraktury lebky a eventuálně nitrolební krvácení. Jsou ale nedostatečné v ochraně před poškozením rotačními silami. Právě ty vedou k mozkové komoci a tzv. axonálnímu poškození. Za zmínku stojí, že v testu hodnocených 10 helem, se jako nejbezpečnější ukázala Adams A2000.
Video: Football Helmet Technology Controversy
MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.