Chrání zpevněná běžecká obuv před zraněním dolních končetin?

Chrání zpevněná běžecká obuv před zraněním dolních končetin?

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Pondělí 31. 03. 2014 10:42 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Chrání zpevněná běžecká obuv před zraněním dolních končetin?

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Podle článku, uveřejněného v British Journal of Sport Medicine, lucemburští autoři (Theisen a spol.) studie nedospěli k závěru, že by zpevnění tzv. mezipodešve v patní oblasti pomáhalo u rekreačních běžců ke snížení počtu jejich zranění. Producenti běžeckých bot se ve svých reklamních sděleních snaží velmi široké obci rekreačních běžců zdůrazňovat význam kvalitní běžecké obuvi, která se pro ně stala značně výnosným artiklem. Již v minulosti publikovaná práce z vojenské přípravy nováčků americké armády však nepotvrdila, že vložky do bot s větší schopností tlumit nárazy pomohly snížit počet zraněných rekrutů. (Witnall a spol)

Autoři prohlásili, že jejich práce nepotvrdila často uváděná tvrzení o tom, že by zvláště obézní běžci měli používat obuv s větší schopnosti absorbovat energii při došlapu v rámci prevence zranění dolních končetin. Svoje zjištění o neexistenci statisticky významného rozdílu u zkoumané běžecké obuvi vysvětlují tím, že samotní běžci upravují podvědomě svůj běžecký styl tak, aby se těmto zranění vyhnuli.

Běžecké boty - ilustrační foto, autor: Longshotter

Běžecké boty – ilustrační foto, autor: Longshotter

Tato vědecká práce, kromě výše uvedeného závěru, potvrdila i relativně vysoký výskyt zranění během 5 měsíčního sledování 252 běžců. Z nich se zranilo 69, tj. 27.9% a z toho 88% zranění se týkalo, jak by se dalo předpokládat, dolních končetin a zde nejčastěji (24.9%) šlo o zranění kolen. Tato četnost zranění odpovídala počtu 12.1 zranění na 1000 hodin běhu.

Když se autoři studie zabývali otázkou, co tedy zvyšovalo riziko vzniku zranění, tak zjistili, že to byla především anamnéza již proběhlého zranění v uplynulých 12 měsících, krátká historie zájmu o běhání, příliš velká subjektivně vnímána intenzita běhu a zvýšený BMI (body mass index). Naopak předchozí větší běžecká zkušenost riziko zranění snižovala, dobrou prevencí je i fyzická aktivita v jiných sportovních odvětvích.

Lze konstatovat, že je při běhání potřeba “naslouchat svému tělu”, za pomoci odborného vedení se vyhnout začátečnickým chybám a to zvláště v běžeckém stylu. Dále je třeba neomezovat své sportovní aktivity pouze na běhání a nespoléhat se na to, že drahá běžecká obuv mě ochrání před zraněními.

 Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

 

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>