Čím nadměrné sezení zkracuje život?

Čím nadměrné sezení zkracuje život?

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Úterý 23. 09. 2014 14:29 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Čím nadměrné sezení zkracuje život?

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Tím, že zkracuje telomery, neboli koncové části chromozómů. To prokázala nedávno uveřejněná studie v British Sport Medical Journal (Per Sjogren et al.). Již dříve bylo prokázáno, že zdravý životní styl telomery prodlužuje, naopak kouření a stres je zkracuje. Studie ze švédské Karolinska Institutet potvrdila, že fyzická aktivita touto cestou chrání DNA před jejím stárnutím. Telomery jsou důležité pro stabilitu chromozomů a jejich význam je přirovnáván k plastovým koncům na tkaničkách, které brání “třepení”, neboli shlukování chromozomů.

Studie hodnotila délku telomer v bílých krvinkách celkem 49 obézních, průměrně 68letých jedinců. Jejich pohybová aktivita byla měřena pomocí krokoměru a dotazníků po dobu 6 měsíců. Bylo překvapivě zjištěno, že počet kroků ve studii nekoreloval s délkou telomeru, a tak neovlivňoval délku života, zatímco doba sezení ano.

Ukazuje se, že doba sezení je nezávislý rizikový faktor pro rozvoj obezity, diabetu a kardiovaskulárních onemocnění, a to nezávisle na počtu týdně strávených hodin cvičením nebo celkovou pohybovou aktivitou. Průzkum naopak prokázal dopad i krátkých přestávek na obvod pasu, krevní tuky, glukózový metabolismus u sedavých zaměstnání. Autoři studie závěrem uvedli, že se ukazuje, že u starších osob je důležitější omezit čas strávený sezením, než samotné navýšení času věnovaného fyzické aktivitě.


 

Autor: MUDr. Martin Opočenský, PhD.

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce

24. 01. 2014

Social:Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti.

Další blogy >>