Co hrozí sportovcům na olympiádě v Soči?

Co hrozí sportovcům na olympiádě v Soči?

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Čtvrtek 6. 02. 2014 10:23 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co hrozí sportovcům na olympiádě v Soči?

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Tento článek nebude o tématu dnešních dnů, kterým je bezpečnost účastníků Zimních olympijských her (ZOH) v Soči a to, nakolik je reálný útok teroristů.  Bude to o nebezpečí zranění, které neodmyslitelně patří ke každodennímu životu sportovce. Existují velmi přesné údaje o počtu zranění a nemocí v průběhu minulých ZOH ve Vancouveru.

Snowboard-cross ženy, autor: http://www.flickr.com/photos/lge/

Snowboard-cross ženy, autor: http://www.flickr.com/photos/lge/

Her ve Vancouveru se dohromady zúčastnilo 2567 sportovců (1045 žen, 1522 mužů) z celkem 82 národních olympijských teamů. Bylo zaznamenáno 287 zranění a 185 případů onemocnění, tedy 11% sportovců se během ZOH zranilo a 7% onemocnělo. Více zranění bylo u  žen 131/1000, zatímco u mužů “jen” 93/1000.

Nejvíce ohroženi zraněním byli snowboardisté v disciplíně cross (35% zraněných ze všech účastníků dané disciplíny), lyžaři v podobné disciplíně skicross (19%), hokejisté (18%), bruslaři v disciplíně short track (18%). Naopak jako nejbezpečnější se ukázalo klasické lyžování, zejména biatlon (1%), sáňkování (2%), curling (4%).

 

Biathlon, střelba

Biathlon, střelba, autor: Jack L. Gillund

Nejčastěji byly zaznamenány zraněni obličeje, hlavy a krční páteře (ženy 19.7%, muži 21.4% – např. 20 mozkových komocí), kolena (ženy 16.1%, muži 10.7%), poté u žen 8% zápěstí a 10% mužů stehen atd.  Nejčastějším onemocnění bylo v 63% infekčních onemocnění dýchacích cest (faryngitidy, sinusitidy a angíny) zejména u krasobruslařů a klasického lyžování.

Nejrizikovějším faktorem pro zranění u zimních sportů se jeví disciplíny, ve kterých hraje klíčovou roli rychlost. To potvrzují údaje z předchozích studií ze sjezdového lyžování, kdy např. riziko zranění při sjezdu je 4x vyšší než ve slalomu.

Cílem podobných rozborů (tento článek čerpal ze studie uveřejněné v British  Journal of Sports Medicine – autor L.Engebretsen a spol.) je najít způsoby, jak vhodnou prevencí zraněním zabránit. Např. se zjistilo, že vice než polovina zranění při bobových závodech, snowboardingu a lyžování vznikají nárazem do stojící překážky. Vhodnou úpravou sportovišť by se mnoha zraněním dalo předejít.

Související: SOČI 2014: Shaun White odstoupil ze slopestylu
Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>