Co hrozí sportovcům na olympiádě v Soči?
Tento článek nebude o tématu dnešních dnů, kterým je bezpečnost účastníků Zimních olympijských her (ZOH) v Soči a to, nakolik je reálný útok teroristů. Bude to o nebezpečí zranění, které neodmyslitelně patří ke každodennímu životu sportovce. Existují velmi přesné údaje o počtu zranění a nemocí v průběhu minulých ZOH ve Vancouveru.
Her ve Vancouveru se dohromady zúčastnilo 2567 sportovců (1045 žen, 1522 mužů) z celkem 82 národních olympijských teamů. Bylo zaznamenáno 287 zranění a 185 případů onemocnění, tedy 11% sportovců se během ZOH zranilo a 7% onemocnělo. Více zranění bylo u žen 131/1000, zatímco u mužů “jen” 93/1000.
Nejvíce ohroženi zraněním byli snowboardisté v disciplíně cross (35% zraněných ze všech účastníků dané disciplíny), lyžaři v podobné disciplíně skicross (19%), hokejisté (18%), bruslaři v disciplíně short track (18%). Naopak jako nejbezpečnější se ukázalo klasické lyžování, zejména biatlon (1%), sáňkování (2%), curling (4%).
Nejčastěji byly zaznamenány zraněni obličeje, hlavy a krční páteře (ženy 19.7%, muži 21.4% – např. 20 mozkových komocí), kolena (ženy 16.1%, muži 10.7%), poté u žen 8% zápěstí a 10% mužů stehen atd. Nejčastějším onemocnění bylo v 63% infekčních onemocnění dýchacích cest (faryngitidy, sinusitidy a angíny) zejména u krasobruslařů a klasického lyžování.
Nejrizikovějším faktorem pro zranění u zimních sportů se jeví disciplíny, ve kterých hraje klíčovou roli rychlost. To potvrzují údaje z předchozích studií ze sjezdového lyžování, kdy např. riziko zranění při sjezdu je 4x vyšší než ve slalomu.
Cílem podobných rozborů (tento článek čerpal ze studie uveřejněné v British Journal of Sports Medicine – autor L.Engebretsen a spol.) je najít způsoby, jak vhodnou prevencí zraněním zabránit. Např. se zjistilo, že vice než polovina zranění při bobových závodech, snowboardingu a lyžování vznikají nárazem do stojící překážky. Vhodnou úpravou sportovišť by se mnoha zraněním dalo předejít.
Související: SOČI 2014: Shaun White odstoupil ze slopestylu
Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.