Existuje pro sportovce účinná ochrana před cestovatelským průjmem?

Existuje pro sportovce účinná ochrana před cestovatelským průjmem?

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Čtvrtek 22. 01. 2015 16:03 | Komentáře: Jeden komentář

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Nejčastější příčinou absence sportovců při závodech na zahraničních turnajích jsou infekční onemocnění. Mezi nejčastější infekce s výpadkem sportovní činnosti na více než 3 dny je cestovatelský průjem neboli traveller´s diarrhoea.

Mezi doporučená preventivní opatření, jak se ochránit před touto nechtěnou komplikací, patří dodržování hygienických zásad, především mytí rukou, pití pouze balené vody, dále příjem probiotik a pití tzv. kravského kolostra neboli mleziva bohatého na ochranné látky, jako jsou imunoglobuliny.

Dlouhodobě se ví o protektivním účinku antibiotika ciprofloxacinu, ze skupiny fluorochinolonů, ale zároveň bylo již na přelomu století zjištěno zvýšené riziko ruptury šlach, např. achillovy šlachy, u sportovců užívajících tuto skupinu léčiv (J. M. Casparian, South Med J. 2000). I když se jedná o vzácnou komplikaci (15-20 na 100 tis. léčených pacientů), existují případy popsané právě u sportující populace, kde se jedná o velký problém s dlouhodobou absencí.

Proto zájem sportovní veřejnosti vzbudilo nedávné zjištění, publikované v abstraktu na kongresu British Association of Sport and Exercise Medicine – BASEM 2013, že antibiotikum rifaxamin (u nás preparát Normix) je poměrně účinnou prevencí průjmovitých onemocnění spojených s cestováním do zemí, jako je Indie, Jižní Afrika nebo Malajsie (Connor B a spol, 2012). Nebezpečím zde není pouze infekce v potravinách a v tekutinách, ale i voda ze sprch v šatnách a znečištěný povrch sportovišť. Podstatná je absence nežádoucích účinků popsaných u fluorochinolů.

Základem zůstává dodržování přísných hygienických pravidel (viz. výše), protože podle posledních prací, např. v The Lancet Infectious  Diseases z roku 2013 (P.Zanger a spol., 2013) je ochrana před cestovatelským průjmem rifaxaminem cca 50%.

Přečtěte si také: Nepříliš známé nemoci žen – sportovkyň

Autor: MUDr. Opočenský M., Ph.D.

Štítky: , ,

Jeden komentář: “Existuje pro sportovce účinná ochrana před cestovatelským průjmem?”

  1. hanka napsal:

    Nejsem tedy nějaký extra sportovec, ale s průjmem mám taky své zkušenosti a vždy mě dokázal potrápit na dovolené v zahraničí. Bála jsem se tam vždy cokoliv jíst a pít,abych si ji mohla užít relativně bez potíží. Pak mi kamarádka poradila, abych zkusila užívat biopron forte, že s ním má právě dobré zkušenosti a že ji na dovolené průjem netrápí. Takže už to tak dělám druhý rok, že před odjezdem je nasadím a jím je i během celého pobytu a konečně si bez problému úžívám v klidu dovolenou a můžu ochutnávat i místní speciality. Ale samozřejmě přemýšlím, co si dám na jídlo a hlavně pít jenom balenou vodu, do pití si nedávat led a i zuby si po vyčištění vyplachuju balenou vodou.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce

24. 01. 2014

Social:Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti.

Další blogy >>