Manažeři hrající golf podnikům neprospívají, spíše naopak…

Manažeři hrající golf podnikům neprospívají, spíše naopak…

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Pondělí 1. 12. 2014 19:58 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Manažeři hrající golf podnikům neprospívají, spíše naopak…

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Nedávný článek na našem serveru s názvem Ředitelé běhající maratóny mají lepší ekonomické výsledky“ vzbudil zaslouženou pozornost. Logické vysvětlení: „ve zdravém těle zdravý duch”  spojené  s prosperitou firem řízených sportujícími řediteli však v případě golfu selhává. To prokázala práce Biggerstaffa a spol., z Univerzity v Tenessee a Alabamě s volně přeloženým názvem FORE! Analýza ředitelů věnujících se tomuto módnímu koníčku, potvrdila snižující se hodnotu těch podniků, jejichž manažeři odehrají více než 22 her za sezónu.

Ilustrativní foto; Tiger Woods odpaluje míček, zdroj: commons.wikimedia.org

Ilustrativní foto; Tiger Woods odpaluje míček, zdroj: commons.wikimedia.org

Vysvětlením bude určitě množství času, jež zabere dokončení kola na 18 jamkovém hřišti, které se průměrně odhaduje na 4 hodiny. 22 her za rok představuje více než 88 hodin, tedy  prakticky dva pracovní 40ti hodinové týdny. Z ředitelů největších firem dle žebříčku sestaveného z indexu  S&P 1500, v letech 2008 až 2012 hrálo pravidelně golf ve výše zmíněném rozsahu 363 z nich.  Ze studie vyplývá, že pravidelné hraní golfu představuje již příliš velkou absenci v zaměstnání a postupně může vést až ke snížení hodnoty těchto společností. Golf je podle údajů samotných ředitelů z indexu nejoblíbenější volnočasovou aktivitou pro 21% z nich, 10% z nich navíc hraje více než 37 her za rok a absolutním rekordmanem byl vášnivý ředitel-golfista, který za jediný rok stihl odehrát 146 her.

Studie vyjadřovala vliv golfu na ekonomiku podniků pomocí hodnoty akcií těchto podniků a tzv. Tobinovým koeficientem, (poměrem mezi tržní hodnotou společnosti na trhu a jejích nákladů na reprodukci aktiv). Čím vyšší je hodnota koeficientu, tím vyšší jsou i očekávání investorů o návratnosti investovaného kapitálu. U firem, jejichž ředitelé odehrají za rok více než oněch 22 her, je tento  koeficient  téměř o 10 procent nižší.

Závěrem jeden konkrétní případ z období těsně před vypuknutím finanční krize, tak jak jej přinesly noviny The Wall Street Journal. James Cayne, bývalý ředitel Bear Stearns, strávil v červenci 2007 10 z 21 pracovních dní mimo kancelář hraním golfu nebo bridge. Šlo o stejný měsíc, kdy zkolabovaly hedgeové fondy Bear Stearns.

Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>