Jak škodí sedavý způsob života?

Jak škodí sedavý způsob života?

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Čtvrtek 13. 03. 2014 10:29 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak škodí sedavý způsob života?

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

V minulosti sedavý způsob trávení volného času spočíval ve vysedávání u televize, v dnešní době takový životní styl zahrnuje vysedávání před obrazovkami všeho druhu, především před obrazovkami počítačů či DVD přehrávačů a pasivní způsob přepravy. Podle americké studie NHANES z let 2003-2006 tráví mladiství ve věkové skupině 13-19 let svůj volný čas následovně: 8,4 hodin sedavým způsob života, 5,2 hodin lehkou fyzickou aktivitou a pohybem o střední a vysoké intenzitě pouze 0,7 hodiny.

Sedavý způsob života je definovaný výdejem energie pod 1.5 MET (metabolický energetický ekvivalent pouze lehce nad úrovní bazálního metabolismu) a neškodí pouze absencí pohybové aktivity, ale zároveň i větší konzumací vysokoenergetické stravy tzv. snacking. Dále je spojen s nevhodným složením těla, malou tělesnou zdatností a z toho vyplývajícím nedostatkem sebevědomí. Studie prokázaly i horší studijní výsledky u mladých ve věku 5-17 let.

medopsport.cz

medopsport.cz

Absence pohybu prokazatelně vede k vzestupu onemocnění cukrovkou, kardiovaskulárními chorobami, nádorů prsu a tlustého střeva i duševních onemocnění. U dětí potom vede zejména k nadváze až obezitě, nárůstu kardiovaskulárních rizikových faktorů jako je vzestup systolického krevního tlaku a zpomalení vývoje kognitivních schopností.

Bylo zjištěno, že malá kardiovaskulární zdatnost představuje větší riziko než kombinace kouření, alkoholu a diabetu dohromady. A jejím zvýšením by hrozba úmrtí měla klesnout o více než 30%. Toto zjištění potvrzuje americká studie s 10 tisíci sledovanými po dobu přesahující 5 let, která prokázala, že 150 minut pohybové aktivity minimální až střední intenzity týdně vede k poklesu mortality o 36%. Odhaduje se, že každoročně nedostatek pohybu usmrtí více než 3,3 miliónů lidí, a proto je řazen mezi hlavní rizikové faktory. Fyzická inaktivita stojí za 1 až 2.6% výdajů za zdravotní péči.

 

MUDr., Martin Opočenský, Ph.D.

 

Štítky: ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce

24. 01. 2014

Social:Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti.

Další blogy >>