Kofein – doping nebo ne?

Kofein – doping nebo ne?

Michael Rodina | Pátek 2. 05. 2014 12:35 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kofein – doping nebo ne?

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Kofein – stimulant, bez kterého si většina lidí nedokáže představit svůj běžný den. Nejčastěji ho požíváme v kávě nebo čaji (tein). Můžeme ho najít ve více než 63 rostlinách (v plodech, listech i semenech). Běžně ho najdeme v produktech, jako jsou limonády, káva, čaj, ale i v lécích na předpis či v lécích proti bolesti.

Účinek kofeinu je rozdílný u každé osoby. Při užívání většího množství kofeinu může být člověk závislý, tudíž je brán jako droga. Svým velkým rozšířením v populaci (ne-li největším) je to jedna z levných a lehce dostupných (povolených) drog. Na druhou stranu, někdo bere kofein jako účinný a pomocný stimulant pro zvýšení koncentrace nebo jiných fyzikálních vlastností. Účinek kofeinu záleží na dané osobě, požitém množství, četnosti požívání a metabolismu.

Bezvodný kofein

Bezvodný kofein. Zdroj: William Rafti of the William Rafti Institute

Kofein a sport

Nespočet sportovců věří, že kofein může zvýšit jak psychickou připravenost, tak i fyzickou. Předpokládá se, že může pomoci tam, kde je zapotřebí dlouhodobé výdrže. Existují studie, ve kterých se zaměřují na efekt kofeinu při vytrvalostních sportech. Dvojitě zaslepená studie 6 sportovců při běhu na 85% VO2max (Co je to VO2max?) až do vyčerpání. Každý ze sledovaných dostal před výkonem tabletu obsahující rozdílné množství kofeinu – 9 mg/kg, dále pak 6, 3 nebo 0. Bylo zjištěno až 22% zlepšení výkonu u sportovců s 3 a 6 mg/kg oproti placebu.(Graham, 1998) Studií jako tato existuje více, ve většině z nich se potvrdilo, že kofein napomáhá ke zvýšení výkonu při sportu. Čísla dosahují až 27% zlepšení při správném dávkování.

Do roku 2003 byl kofein na listině zakázaných látek IOC (The International Olympic Committee). Test moči nesměl přesahovat 12 mg/litr, což odpovídá asi 8 šálků kávy. V dnešní době žádné omezení týkající se kofeinu ve sportu neexistuje. Odborníci se domnívají, že by kofein měl být na listině zakázaných látek, protože zvyšuje výkon sportovce a při častém nadměrném užívání může docházet i ke zdravotním problémům.

Kofein může mít špatné účinky. Člověk závislý na kofeinu, který přeruší užívání, může mít pocit podráždění, neklidu, nespavosti a jiné. Negativním projevem je i zrychlení srdeční činnosti nebo bolest žaludku. Nedoporučuje se požívat lidem, kteří jsou náchylní k pálení žáhy.

 

Autor: Michael Rodina

[poll id=”4″]

Štítky: , , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>