Komu hrozí opakované ruptury předního zkříženého vazu?

Komu hrozí opakované ruptury předního zkříženého vazu?

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Úterý 18. 03. 2014 12:18 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Komu hrozí opakované ruptury předního zkříženého vazu?

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Podle australské studie uveřejněné ve významném časopise The American Journal of Sports Medicine jsou ohroženi zejména mladí do 20 let věku, kteří již prodělali operaci tohoto vazu, a to buď rupturou operovaného vazu (nahrazeného štěpem) nebo rupturou předního zkříženého vazu (ACL) u druhé dolní končetiny.Během pětiletého sledování u 561 operovaných pacientů potkaly komplikace operovaného vazu  4.5% z nich, ACL druhé dolní končetiny si poškodilo 7.5% ze sledovaných. Riziko opakovaného poškození ACL u těch, kteří se vrátí k vrcholovému sportu je 3-5x vyšší než u dále nesportujících, při pozitivní rodinné anamnéze přetržení ACL se tato rizika zdvojnásobují a u těch, kteří toto zranění prodělali do 20 let věku je riziko jeho opakování rovněž  větší.

Jiná studie ve stejném časopise (Csintalan et al.) se zaměřila na identifikaci faktorů časné reoperace po rekonstrukci ACL a autoři zjistili, že jsou to mimo jiné předchozí oprava menisku, ženské pohlaví, použití allograftu.

Ruptura ACL, medopsport.cz

Ruptura ACL, medopsport.cz

V této souvislosti jsou zajímavé výsledky další studie (Tjong et al.) zabývající se tím, co hraje hlavní roli v rozhodování aktivních sportovců vrátit se či nevrátit k vrcholovému sportu po operaci přetrženého ACL. V rámci studie bylo strukturovanému rozhovoru podrobeno 31 bývalých sportovců ve věku 18 až 40 let, kteří absolvovali rekonstrukční operaci předního zkříženého vazu a kteří v následujících 2 letech žádnou další již nepotřebovali. V jejich rozhodnutí vrátit se, respektive nevrátit, k vrcholovému sportu sehrály největší roli strach, změna životního stylu a priorit u zraněných sportovců či vrozené osobnostní rysy, naopak  menší roli sehrála doporučení operatéra odrazující před návratem ke sportu, depresivní nálada, resp. bolestivost operovaného kolene.

 

 

 

 

 

MUDr.Opočenský Martin, Ph.D.

Štítky: , , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>