Magnesium, klíč ke zdraví

Magnesium, klíč ke zdraví

Michael Rodina | Sobota 19. 04. 2014 13:50 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Magnesium, klíč ke zdraví

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Magnesium neboli hořčík (značka Mg) je jeden z minerálů nezbytných pro lidské tělo. Hraje roli ve více než 300 biochemických reakcích probíhajících v těle. V lidských buňkách je magnesium druhým nejrozšířenějším minerálem (po draslíku) a zlepšuje homeostázu dalších minerálů. Nejen kvůli tomu bychom měli dbát na dostatečný přísun hořčíku.

Potravinové zdroje magnesia

Potravinové zdroje magnesia

Projevy nedostatku hořčíku:

  • Únava (rychlá únava)
  • Časté bolesti hlavy
  • Svalová křeč
  • Stres, deprese a podrážděnost
  • Zvýšené bušení srdce
  • Nespavost

Magnesium, zdroj energie

Mezi důležité procesy, které zajišťuje magnesium, patří tvorba energie (uvolňováním energie z glukózy). Dostatečným přísunem hořčíku do organismu můžeme předejít únavě a ztrátě koncentrace, které jsou častým projevem nedostatku.

„Rehabilitace“ pro svaly a nervy

Hořčík (společně s vitamínem B6) v těle prospívá i svalům a nervům. Pomáhá předcházet svalovým křečím a snižuje nervovou dráždivost, což velmi napomáhá sportovcům, kteří trpí častými křečemi a cukáním víček.

Bolest hlavy pryč?

Častým problémem u lidí bývá bolest hlavy a migréna. Odborníci se domnívají, že nejčastějším problémem je nedostatek hořčíku. Ten dokáže uvolňovat stažené svaly a zlepšuje tok krve v krevním řečišti.

Vyvážený krevní tlak

Na zvýšený krevní tlak jsou doporučovány úpravy jídelníčku. Měli bychom konzumovat pestrou stravu, která obsahuje hodně draslíku a právě hořčíku. V dietách často najdeme ovoce a zeleninu, ve které je hořčík hojně zastoupen (špenát, datle, banán, sušené meruňky).

Prevence proti nemocem

Některé studie dokazují, že hořčík pomáhá v prevenci proti některým civilizačním chorobám, jako jsou například rakovina nebo cukrovka 2. typu. V případě cukrovky, je hořčík součástí diabetikovy diety, protože ovlivňuje regulaci energie získané z cukru a předchází komplikacím a zdravotním problémům spojené s nedostatkem hořčíku.

V neposlední řadě hořčík pomáhá regulovat srdeční činnost a je dobrý pro zdravé kosti a zuby. Denní dávka hořčíku by měla být přibližně 375 mg na osobu za den, i když tento údaj musíme brát trochu s rezervou. Dávku upravujeme podle jedince. S vyšším věkem by dávka hořčíku měla být větší. Z denní dávky člověk vstřebá asi 1/3, dávka by se tedy měla odvíjet podle fyziologických okolností (věk, zdravotní stav, životní styl).

Příklady potravin bohatých na hořčík

banán, datle, artyčok, špenát, parmezán, pohanková mouka, ovesné otruby, candát, tuňák, různé druhy ořechů, kakaová směs

 

Autor: Michael Rodina

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>