Nadbytek vitaminů C a E zhoršuje výsledek vytrvalostního tréninku

Nadbytek vitaminů C a E zhoršuje výsledek vytrvalostního tréninku

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Úterý 11. 02. 2014 13:05 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nadbytek vitaminů C a E zhoršuje výsledek vytrvalostního tréninku

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Tento výstup z práce, nedávno publikované v The Journal of Physiology, asi nepotěší ty, kteří věří, že dodávání vitaminů v multivitaminových přípravcích zvýší jejich výkonnost. Ve skutečnosti v oblasti svalů mají tyto přípravky pravděpodobně opačný účinek.

B-complex + Vitamin C a E

B-complex + Vitamin C a E

K tomuto zjištění došel Dr. Paulsen z Norwegian School of Sport Science, který provedl 11 týdenní studii 54 mladých žen a mužů. Ti byli rozděleni do dvou skupin – jedna dostávala 1000 mg vitaminu C a 235 mg vitaminu E a ta druhá placebo. Obě skupiny absolvovali stejný vytrvalostní trénink, který spočíval především v běhu 3-4x týdně.

Výsledkem bylo zjištění, že skupina s doplňky ve formě vitaminů měla po tréninku identickou výkonnost jako skupina placebová. Překvapivým zjištěním byly nižší ukazatelé produkce nových mitochondrií, klíčových elementů v zajišťování energie v buňkách, ve skupině s vitaminovou substitucí. Zdá se tedy, že tyto vitamíny přes expresi některých genů ovlivňují signální děje v buňkách.

Tato studie neřešila, zda lze rozšířit tyto závěry i na vitamin C a E obsažený v potravinách.

 

 MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>