Nadějný vstup do kvalifikace, ale…

Nadějný vstup do kvalifikace, ale…

Marek Opočenský | Čtvrtek 16. 10. 2014 08:54 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nadějný vstup do kvalifikace, ale…

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Blýská se snad pro český fotbal na lepší časy? Snový vstup do kvalifikace dává naději, přesto jej nelze přeceňovat. Ano, porazili jsme Holanďany, bronzový tým z brazilského světového šampionátu. Ve skutečnosti jsme však nebyli konfrontováni s identickým týmem. Po výměně trenéra, vyznávajícího jiné rozestavení, bez dvou hlavních opor Robbena a Vlaara, když především první jmenovaný patří mezi 5 nejlepších hráčů současnosti, do Prahy dorazilo mužstvo, které mělo k optimálnímu rozpoložení daleko. K vítězství nám navíc výrazně pomohla na této úrovni těžko pochopitelná individuální chyba obránce Janmaata.

Ani Turecko momentálně nepřipomíná úspěšný týmů z roku 2002, kdy obsadilo historické 3. místo na světovém šampionátu v Japonsku a Koreji, či z roku 2008. Právě v roce 2008 se Turci naposledy kvalifikovali na závěrečný turnaj typu MS nebo ME. Stále produkují desítky talentovaných fotbalistů, ale hvězd se jim v posledních letech nedostává (Arda Turan je čestnou výjimkou) a za evropskou špičkou tradičně zaostávají v taktické vyspělosti.

Kazachstán? Při vší úctě k našemu poslednímu soupeři, bylo vítězství povinností. Kazaši sice nejsou trpaslíkem jako San Marino či Andorra, přesto zůstávají outsiderem celé skupiny, s nímž aspiranti na postup jednoduše nesmějí ztrácet body.

Česká reprezentace v přípravném zápase proti Rakousku, Lukáš Vácha, David Limberský, autor: Ralf Roletschek / roletschek.de

Česká reprezentace v přípravném zápase proti Rakousku, Lukáš Vácha, David Limberský, autor: Ralf Roletschek / roletschek.de

Nechci snižovat tyto nezpochybnitelné čestné úspěchy, jelikož přes všechny uvedené skutečnosti, jsme porazili dvě mužstva, která nás čistě po fotbalové stránce převyšují. Co mě osobně spíše naplňuje optimismem, je herní projev českého týmu. Kvalifikační úvod v této rovině přinesl viditelný progres. Zatímco pod vedením trenéra Bílka česká reprezentace většinu času vyčkávala a evidentně tápala, Vrba se mužstvu snaží vtisknout mnohem aktivnější, ofenzivnější pojetí. Už stopeři se snaží o konstruktivní rozehrávku a právě maximální snaha o kombinační pojetí je základním rysem naší hry.

Vrba navíc neváhá využívat hlavní výhodu reprezentačního trenéra, totiž možnost si vybrat hráče s nejlepší aktuální formou. Za zmínku stojí využití Davida Lafaty, který se po třicítce stává stále komplexnějším hráčem či sázka na Lukáše Váchu, jenž je momentálně opravdu nejvhodnější volbou na klíčový post štítového záložníka. Vrbův předchůdce Bílek byl naopak častokrát oprávněně kritizován za přehnanou loajalitu k některým hráčům a to i ve chvíli, kdy měli jeho vyvolení k ideální formě daleko.

Není na místě trenéra Vrbu opěvovat jako spasitele. Jednak na to je příliš brzy, a hlavně bez kvalitního hráčského materiálu, s dostatečnou herní praxí v nadprůměrných evropských klubech nedokáže ani ten nejlepší trenér velké zázraky. Do dalších měsíců je třeba si proto přát, aby se situace českých krajánků zlepšovala, aby Sparta postoupila do jarních bojů Evropské ligy a aby trenérovi vydržela odvaha povolávat skutečně ty povolané. Jeho dosavadní působení je příslibem, že alespoň ta poslední podmínka úspěšných výsledků bude splněna.

Autor: Marek Opočenský

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>