Náhlá smrt u sportovců středního věku je spíše vzácná

Náhlá smrt u sportovců středního věku je spíše vzácná

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Neděle 12. 04. 2015 19:27 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Náhlá smrt u sportovců středního věku je spíše vzácná

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

O tom, že náhlá srdeční smrt (NSS) sportovce pod 35 let je vzácností, se ví již delší dobu. Pro kategorii středně věkých (průměrný věk 35 až 65 let) sportovců platí naopak, že se o riziku NSS donedávna vědělo velmi málo. Toto změnila studie Oregon Sudden Unexpected Death Study (Oregon – SUDS) publikovaná v minulých dnech v prestižním Circulation. V této studii pouze 5% z 1247 případů náhlé srdeční smrti, zjištěných v letech 2003 až 2013, vzniklo při sportovní činnosti. Průměrný věk postižených byl 51.1 roků a především se potvrdila rizikovost mužského pohlaví (riziko NSS mužů bylo 18.7x větší než u žen).

Z 63 zaznamenaných případů se 27% odehrálo při joggingu, basketbalu 17%, příhody ve fitness 11%, golf 8%, dále volejbal, tenis a fotbal po 3%, zbývajících 14% bylo v kategorii ostatní sporty. 76% příhod bylo zaznamenáno v průběhu sportovních aktivit, u 24% sportujících se vyskytla NSS do hodiny po jejich ukončení. K 58% na sport vázaných NSS dojde na sportovištích, zbytek (42%) se odehraje v parcích a na běžeckých drahách.

Přečtěte si také: Opravdu přibývá náhlých úmrtí u sportovců?

Incidence úmrtí byla 21.7 na milion sportujících /rok oproti 555 NSS na milion nesportující populace/rok. Oproti NSS nevázaných na sport došlo k NSS u sportovců častěji za přítomnosti svědka (52% proti 87%). Také díky tomu byl podíl propuštěných z nemocnice po úspěšné kardiopulmonální resuscitaci u sportovců 23.2% oproti 13.6% NSS u nesportující veřejnosti.

Důležitou okolností je skutečnost, že výskyt NSS u sportovců středního věku je zvláště nízký u těch, kteří nemají kardiovaskulární rizikové faktory. Z hlediska prevence těchto stavů je potřeba zdůraznit, že 16% z obětí NSS mělo známé srdeční onemocnění a další 2/3 mělo některý z KV rizikových faktorů.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>