Nedostatek pohybu je rizikovější než obezita

Nedostatek pohybu je rizikovější než obezita

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Úterý 20. 01. 2015 22:19 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nedostatek pohybu je rizikovější než obezita

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Již 20 minut rychlé chůze denně je podle studie EPIC uveřejněné v časopise American Journal of Clinical Nutrition (U. Ekelund a spol., 2015) schopno snížit riziko časného úmrtí. Tato studie se primárně věnovala vlivu stravy na vznik onkologických onemocnění a její součástí bylo zjišťování pohybových aktivit jejích účastníků. Výsledkem bylo zjištění, že nedostatek pohybu má na svědomí 2x vice úmrtí než obezita.

Tento pozitivní vliv byl zjištěn ve skupině obézních, ale i štíhlých (hodnoceno pomocí obvodu pasu a BMI). Uvedených 20 minut rychlé chůze denně se spálením 380 až 460 KJ sníží riziko předčasného úmrtí o 16-30%.

Studie EPIC začala v roce 1992 a studovala populaci cca 334 tis. dobrovolníků z 10 evropských zemí, kteří byli dále sledováni po dobu vice než 12 let. V tomto období zemřelo 21.438 účastníku studie. Ve studii bylo posuzováno množství pohybu v zaměstnání i ve volném čase, což bylo vyjádřeno pomocí tzv. Cambridge index a účastníci byli rozděleni do 4 skupin- neaktivní, mírně aktivní, středně aktivní, vysoce aktivní.

Vědci odhadli, že z celkového počtu 9.2 miliónů úmrtí v roce 2008 v Evropě připadá na vrub obezity (definována jako BMI nad 30) 337 tisíc a na vrub nedostatku pohybu dokonce až 676 tisíc úmrtí.

Prof. Ekelund z University v Cambridge ve svém komentáři prohlásil, že ze závěrů této studie vyplývá jednoduchý vzkaz, že i minimální množství pohybu denně může přinést pro neaktivní populaci významný zdravotní přínos, což ale považuje za minimum.

Přečtěte si také: Intenzivní pohyb prodlužuje život | Jak škodí sedavý způsob života? | Čím nadměrné sezení zkracuje život?

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce

24. 01. 2014

Social:Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti.

Další blogy >>