Objem mozku boxerů se po opakovaných úderech do hlavy zmenšuje
A nejen to. Podle studie uveřejněné v British Journal of Sports Medicine dochází u boxu a bojových sportů, kde dochází k úderům do hlavy, ke zpomalení procesu zpracování informací.

Ilustrační foto: Boxerský zápas
Toto prokázala The Professional Fighters Brain Health Study (Charles Bernick et al., 2015), která studovala 131 cvičenců bojových umění a 93 boxerů ve věku 18 až 44 let s průměrnou dobou provozování tohoto sportu 4 roky. Každý vyšetřovaný absolvoval na úvod, a poté každoročně, test rozumových schopností a MR mozku. Vyšetřující potom jednotlivé účastníky, podle počtu utkání v uplynulém roce rozřadili do 4 skupin, respektive stupňů.
Studie prokázala, že čím větší počet úderů do hlavy (vyjádřený počtem let a rovněž absolutním počtem zápasů), tím menší objem mozku, zvláště v oblasti thalamu a lobus caudatus. Rozdíl mezi 1. a 4. skupinou, podle stupně expozice úderů do hlavy, byl spojen s rozdílem až 3.2% objemu mozku.
Vědci měřili verbální paměť účastníků, rychlost zpracování informací, jemné motorické funkce a reakční časy. Rychlost zpracování informací klesala signifikantně se zmenšováním oblasti thalamu a zvyšujícím se počtem proběhlých soubojů. Na jeden souboj se tento parametr horšil o 0.19%.
Podle autorů studie měli boxeři horší sledované parametry než cvičenci bojových umění, což lze vysvětlit větším počtem úderů do hlavy u tohoto sportu. Mezi další špatné zprávy patří i známá skutečnost, že uvedeným mechanismem se zvyšuje i riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou a je primární příčinou tzv. chronické traumatické encefalopathie.
Přečtete si také: Americký fotbal – údery do hlavy | Vede hlavičkování ve fotbale k předčasné demenci?
Autor: S využitím BMJ MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.