Objem mozku boxerů se po opakovaných úderech do hlavy zmenšuje

Objem mozku boxerů se po opakovaných úderech do hlavy zmenšuje

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Pátek 6. 02. 2015 13:11 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Objem mozku boxerů se po opakovaných úderech do hlavy zmenšuje

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

A nejen to. Podle studie uveřejněné v British Journal of Sports Medicine dochází u boxu a bojových sportů, kde dochází k úderům do hlavy, ke zpomalení procesu zpracování informací.

Ilustrační foto: Boxerský zápas

Ilustrační foto: Boxerský zápas

Toto prokázala The Professional Fighters Brain Health Study (Charles Bernick et al., 2015), která studovala 131 cvičenců bojových umění a 93 boxerů ve věku 18 až 44 let s průměrnou dobou provozování tohoto sportu 4 roky. Každý vyšetřovaný absolvoval na úvod, a poté každoročně, test rozumových schopností a MR mozku. Vyšetřující potom jednotlivé účastníky, podle počtu utkání v uplynulém roce rozřadili do 4 skupin, respektive stupňů.

Studie prokázala, že čím větší počet úderů do hlavy (vyjádřený počtem let a rovněž absolutním počtem zápasů), tím menší objem mozku, zvláště v oblasti thalamu a lobus caudatus. Rozdíl mezi 1. a 4. skupinou, podle stupně expozice úderů do hlavy, byl spojen s rozdílem až 3.2% objemu mozku.

Vědci měřili verbální paměť účastníků, rychlost zpracování informací, jemné motorické funkce a reakční časy. Rychlost zpracování informací klesala signifikantně se zmenšováním oblasti thalamu a zvyšujícím se počtem proběhlých soubojů. Na jeden souboj se tento parametr horšil o 0.19%.

Podle autorů studie měli boxeři horší sledované parametry než cvičenci bojových umění, což lze vysvětlit větším počtem úderů do hlavy u tohoto sportu. Mezi další špatné zprávy patří i známá skutečnost, že uvedeným mechanismem se zvyšuje i riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou a je primární příčinou tzv. chronické traumatické encefalopathie.

Přečtete si také: Americký fotbal – údery do hlavy | Vede hlavičkování ve fotbale k předčasné demenci? 

Autor: S využitím BMJ MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>