Opravdu přibývá náhlých úmrtí u sportovců?

Opravdu přibývá náhlých úmrtí u sportovců?

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Úterý 29. 04. 2014 11:54 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Opravdu přibývá náhlých úmrtí u sportovců?

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Tuto otázku často pokládají lékařům ustaraní rodiče malých sportovců při sportovním prohlídkách. Nepochybně k jejich obavám přispěla média, protože náhlé úmrtí sportovce na zaplněném stadiónu je vždy šokující událostí, která v několika minutách “obletí svět”.  Stalo se tak i v případě španělského fotbalisty Antonia Puerty nebo ruského hokejisty Alexeje Čerepanova z Avantgardu Omsk.

Náhlá srdeční smrt (sudden cardiac death -SCD) každoročně usmrtí jen v USA více než 300 tisíc obyvatel a je tak nejčastější příčinou úmrtí v této zemi. I u sportovců je SCD nejběžnější příčinou úmrtí s roční prevalencí 1:200 tis. sportovců, a protože v USA sportuje přibližně 25 miliónů obyvatel, odhaduje se počet náhlých úmrtí při sportu na 25-125/ročně. Podle National Federation of High School Coaches je odhadovaný počet SCD u osob pod 30 let 10-25 případů ročně a poměr úmrtí na kardiovaskulární příčinu a na trauma při sportu je 2:1.

Nejčastější příčinou úmrtí u sportovců starších 35 let je koronární ateroskleróza, u osob pod touto hranicí jsou hlavním důvodem vrozené kardiovaskulární poruchy, obě tyto příčiny postižené usmrtí elektrickou nestabilitou myokardu, která se projeví nejčastěji komorovou fibrilací nebo tachykardií. Příčiny úmrtí studoval a publikoval Maron ve své metaanalýze z let 1985 až 1995. 85%, tj. 134 úmrtí, bylo v důsledku kardiovaskulární příčiny a většina postihla sportovce – středoškoláky (62%) a 90% z těchto sportovců byli muži. Zajímavostí je, že se 68% úmrtí odehrálo na fotbalovém nebo basketbalovém hřišti.

 Přečtěte si také: Návrh FIFA: Jak snížit počet náhlých úmrtí ve fotbale
 

Více než 20 srdečních patologií bylo popsáno jako příčina SCD. Pitva prokázala, že příčinou smrti byla v 26% hypertrofická kardiomypathie a abnormální průběh koronárních cév v 13%, poté aneurysma aorty (5%) atd. Pouze 18% postižených mělo v 36 měsíčním období, které předcházelo úmrtí, obtíže charakteru bolesti na prsou, námahová dušnost nebo synkopa. Navíc 115 z postižených prošlo sportovní lékařskou prohlídkou, pouze u 3% z nich bylo vysloveno podezření na srdeční onemocnění a pouze u jednoho sportovce (0.9%) bylo toto onemocnění správně diagnostikováno.

Jak bylo řečeno, u sportujících nad 35 let dominuje jako příčina SCD ischemická choroba srdeční a její výskyt roste s věkem na 1:15 až 18 tisíc starších sportovců ročně.

V Itálii, kde zavedli plošně povinné vyšetřování sportovců již před 25 lety, s natočením EKG jako integrální součástí prohlídky, klesl výskyt náhlého úmrtí u sportovců z 3.5 na 100 tisíc sportujících za rok na 1 na 200 tisíc. Toto číslo se blíží tomu, co je dnes popisováno v USA a dá se předpokládat, že se přibližuje i naší skutečnosti. Pravděpodobnost, že se v brzké době dozvíme o podobném úmrtí je vysoká, i vzhledem k tomu, že jen v ČR je registrováno přes 500 000 fotbalistů. Stejně tak ale platí, že od Maronovi klíčové práce uplyne v roce 2016 20 let a věřím tomu, že i díky této práci se kvalita sportovních prohlídek značně zlepšila.

 

Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce

24. 01. 2014

Social:Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti.

Další blogy >>