Platí rčení, „všeho moc škodí”, i pro běhání?
Toto naznačují výsledky nedávno uveřejněné studie v JACC (P.Schnorr et al., 2015) dánských vědců z Kodaně. Ve srovnání se sedavými „neběžci” nemají totiž běžci běhající více než 4 hodiny týdně žádný (!) mortalitní benefit, tedy nežijí déle. A ani rychlý běh (ve studii rychlostí 7 mil/hod.) nepřináší žádnou velkou výhodu.
Nejlépe dopadli v Coppenhagen City Heart Study, určitě překvapivě, běžci běhající pomalým tempem (pod 5 mil/hodinu) méně než 2,5 hodiny/týdně. Těm kleslo riziko úmrtí ve srovnání s neběhající populací o 71% a dokonce i ti, kteří běhali méně než hodinu týdně, měli riziko úmrtí nižší o 53%. Optimální týdenní frekvence je 2-3x, ale i běhání pouze 1x týdně je tedy prospěšné.
Ve studii bylo hodnoceno 1098 zdravých běžců, kteří byli srovnáváni s 3950 zdravými neběhajícími účastníky studie. Celkově se vyskytlo 28 úmrtí mezi běžci oproti 128 úmrtím u sedavých účastníků studie. Ve studii bylo 9% účastníků starších 50-ti let. Nejmenší množství úmrtí bylo tedy zaznamenáno ve skupině běžců s málo frekventovaným, pomalým a poměrně krátkým během.
Podobný tzv. U tvar křivky závislosti mezi množstvím a intenzitou běhání, byl již publikován v retrospektivní analýze Aerobics Center Longitudinal Study s 52 tisíci běžci, kdy největší přínos měl běh méně než 20 mil (cca 30 km) týdně. Další podobná studie s 55 tisíci účastníky z Cooper Clinic v Dallasu (Lee, Lavie, 2014) byla spojena s 30% poklesem celkové mortality při době běhu pouhých 5-10 minut denně.
Autoři komentáře uvedli, že není nezbytné „strašit” maratónské běžce, protože zvýšení rizika spojené s delšími běhy, se zdá být malé a poukázali i na jiné důvody, které motivují běžce k delším běhům, než je snaha o prodloužení délky života. Je to např. udržení duševního zdraví, snížení hmotnosti, radost z výkonu nebo možnost většího příjmu stravy bez rizika nárůstu hmotnosti.
Tato studie nepochybně vyvolá mezi joggery intenzivní diskuzi. Oporou kritiků výsledků studie by mohla být, již v samotné studii zmíněná, její omezení. Jako hlavní se ukazuje relativně malý počet běžců ve studii ze skupiny s větší intenzitou běhu (pouze 47 běžců běhalo více než 4 hodiny/týdně a pouze 80 běžců více než 3x týdně).
Autor: MUDr..Martin Opočenský, Ph. D.