Posilování zlepšuje vizuální paměť
K tomuto závěru došli vědci z George Institute of Technology poté, co zkoumali schopnost si zapamatovat celkem 90 obrázků prezentovaných na počítači po 20 minutovém cvičení předkopů na posilovacím stroji.
Podle práce publikované v říjnovém čísle Acta Psychologica se ze 46 vyšetřovaných vizuální paměť zlepšila cca o 10% těm, kteří absolvovali (dokonce jenom jednorázové)výše popsané cvičení do subjektivního maxima.
Účastníkům studie byl předveden soubor celkem 90 různých obrázků, které byly svou povahou pozitivní (např. děti na vodní skluzavce), negativní (např. zohavená těla), nebo neutrální (např. obrázek hodin). Následně byla skupina rozdělena do dvou podskupin. První z nich prováděla předkopy s maximálním úsilím 50x, ta druhá přitom seděla na posilovacím stroji, ale předkopy jí byly prováděny za pomoci další osoby. Během pokusu byl vyšetřovaným měřen krevní tlak, tepová frekvence a markery stresu (hladiny noradrenalinu a některých dalších hormonů). S odstupem 48 hodin byl oběma skupinám předložen soubor stejných obrázků a bylo prokázáno uvedené 10% zlepšení u skupiny s usilovným cvičením.
Potvrdila se tak teorie, že akutní stres v tzv. konsolidační fázi napomůže zapamatování emočně zabarvených podnětů a to jak pozitivních, tak negativních. Vyšetřovaní si totiž lépe pamatovali obrázky z těchto skupin, zatímco neutrální obrázky byly zapamatovány s menší úspěšností.
Vyzkoušejte si test vizuální paměti >>
Výsledky této studie potvrzují skutečnosti známé ze zvířecích modelů (u hlodavců). Užití tzv. funkční magnetické rezonance poukázalo na konkrétní oblasti mozku, které vykazují zvýšenou aktivitu a mají tak zřejmě na svědomí stresem navozené zlepšení paměti. Tato zjištění mohou mít význam v pooperační rehabilitaci (např. po náhradě kyčelního kloubu), kdy je potřeba motivovat převážně starší pacienty, a kdy je posilování jednou z mála dostupných možností. O prospěšnosti aerobního tréninku na různé parametry se ví poměrně dlouho, ale tato skutečnost zjištěná pro odporový trénink je novinkou.
Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.