Posilování zlepšuje vizuální paměť

Posilování zlepšuje vizuální paměť

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Středa 22. 10. 2014 10:34 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Posilování zlepšuje vizuální paměť

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

K tomuto závěru došli vědci z George Institute of Technology poté, co zkoumali schopnost si zapamatovat celkem 90 obrázků prezentovaných na počítači po 20 minutovém cvičení předkopů na posilovacím stroji.

Podle práce publikované v říjnovém čísle Acta Psychologica se ze 46 vyšetřovaných vizuální paměť zlepšila cca o 10% těm, kteří absolvovali (dokonce jenom jednorázové)výše popsané cvičení do subjektivního maxima.

Účastníkům studie byl předveden soubor celkem 90 různých obrázků, které byly svou povahou pozitivní (např. děti na vodní skluzavce), negativní (např. zohavená těla), nebo neutrální (např. obrázek hodin). Následně byla skupina rozdělena do dvou podskupin. První z nich prováděla předkopy s maximálním úsilím 50x, ta druhá přitom seděla na posilovacím stroji, ale předkopy jí byly prováděny za pomoci další osoby. Během pokusu byl vyšetřovaným měřen krevní tlak, tepová frekvence a markery stresu (hladiny noradrenalinu a některých dalších hormonů). S odstupem 48 hodin byl oběma skupinám předložen soubor stejných obrázků a bylo prokázáno uvedené 10% zlepšení u skupiny s usilovným cvičením.

Ilustrativní foto - příklad obrázku pro test vizuální paměti; autor: Psyc3330 w11

Ilustrativní foto – příklad obrázku pro test vizuální paměti; autor: Psyc3330 w11

Potvrdila se tak teorie, že akutní stres v tzv. konsolidační fázi napomůže zapamatování emočně zabarvených podnětů a to jak pozitivních, tak negativních. Vyšetřovaní si totiž lépe pamatovali obrázky z těchto skupin, zatímco neutrální obrázky byly zapamatovány s menší úspěšností.

Vyzkoušejte si test vizuální paměti >>

Výsledky této studie potvrzují skutečnosti známé ze zvířecích modelů (u hlodavců). Užití tzv. funkční magnetické rezonance poukázalo na konkrétní oblasti mozku, které vykazují zvýšenou aktivitu a mají tak zřejmě na svědomí stresem navozené zlepšení paměti. Tato zjištění mohou mít význam v pooperační rehabilitaci (např. po náhradě kyčelního kloubu), kdy je potřeba motivovat převážně starší pacienty, a kdy je posilování jednou z mála dostupných možností. O prospěšnosti aerobního tréninku na různé parametry se ví poměrně dlouho, ale tato skutečnost zjištěná pro odporový trénink je novinkou.

Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>