Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje kvalitu spermatu

Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje kvalitu spermatu

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Středa 1. 04. 2015 16:07 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje kvalitu spermatu

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Již delší dobu se mluví o poklesu mužské plodnosti a jednou z uváděných příčin je pokles fyzické zdatnosti spojený s převažujícím sedavým způsobem života. Americká studie uveřejněná v BJSM (A. J. Gaskins et al.) prokázala, že ve skupině mladých mužů byla intenzivní a středně intenzivní fyzická aktivita spojena s větším množství spermií a naopak byla zjištěna závislost mezi časem stráveným sledováním televize a poklesem kvality spermatu.

Účastníkem této studie byla podskupina 222 vyšetřovaných v rámci Rochester Young Men’s Study s průměrným věkem 19,6 let. Jednalo se o studenty, kteří sportovali průměrně 8,25 hodin/týdně a průměrná týdenní doba strávená u televize byla 14 hodin. Průměrná koncentrace spermií ve spermatu byla zjištěna 53,106/ml.

Výsledkem studie bylo zjištění, že fyzicky nejaktivnější muži měli ve srovnání s nejméně aktivními statisticky významně, o 73%, větší koncentraci spermií a naopak muži sledující televizi více než 20 hodiny týdně o 44% méně spermií než ti, kteří ji nesledují.

Otázkou zůstává, které patofyziologické pochody mohou vysvětlit tato zjištění.  Již delší dobu je známo, že extrémní fyzická aktivita (dálkové běhy, silniční cyklistika) je u mužů spojená s poklesem hladiny testosteronu a kvality spermatu. Na tomto by se mohl podílet excesivní energetický výdej. Spekuluje se i o úloze zvýšení teploty ve skrotu, což by mohlo vysvětlit pokles kvality spermatu při vysedávání u televize.  Naopak pozitivní výsledek této studie autoři vysvětlují možným zvýšením exprese, tzv. antioxidačních enzymů, a negativní vliv inaktivity možným zvýšením oxidativního stresu s poškozením mužských zárodečných buněk.

Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce

24. 01. 2014

Social:Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti.

Další blogy >>