Rychlý návrat ke sportu po operaci ACL

Rychlý návrat ke sportu po operaci ACL

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Středa 9. 04. 2014 10:05 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Rychlý návrat ke sportu po operaci ACL

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Toto téměř všemi sportovci obávané zranění každoročně vede např. v USA k 300 tisícům rekonstrukčních operací kolena. Studie prokázaly, že až 98% ortopedů doporučuje provést tuto operaci zejména těm, kteří mají v úmyslu pokračovat ve své sportovní kariéře. Bylo ale zjištěno, že pouze polovina z těchto sportovců dosáhne po operaci stejné sportovní úrovně jako před zraněním.

Ruptura ACL, medopsport.cz

Ruptura ACL, medopsport.cz

Co spolehlivě předpoví optimální čas návratu ke hře po rekonstrukční operaci předního zkříženého vazu (ACL) a kdo o návratu nakonec rozhodne? Podle guidelines by mělo k úplnému návratu dojít do 9 měsíců od zranění.

Podle v BJSM uveřejněné metaanalýzy (Czuppon a spol) se jako nejvhodnější prediktory návratu jeví: pooperační síla čtyřhlavého stehenního svalu, menší množství výpotku v kolenu, menší bolestivost, méně epizod nestability, menší obavy z nesprávného pohybu, tzv. kinesiofobie, a větší hráčské sebevědomí.  Motivace v období před zraněním se ukázaly jako přínosné pro období rekonvalescence.Optimální pro posouzení stupně obnovení funkce kolenního kloubu se ukázal tzv. drop-jump test spočívající v seskoku z 35 cm vysoké stoličky, následované výskokem, provedení dřepu do 90 stupňů a konečně i LSI (limb symmetry index) odpovídající svalové síly kvadricepsu na nezraněné končetině.

Drop-jump test

Drop-jump test, medopsport.cz

Mezi psychologická kritéria, která jsou považována za důležitá pro úspěšný návrat po zranění, patří zvládnutí strachu z opakování zranění a hlavní je důvěra ve vlastní schopnosti. Oběma těmto psychologickým aspektům by se měla v dobře vedené rehabilitaci věnovat pozornost. Kinesiofobie, i když v průběhu rehabilitace klesá, postihne až 24% z těch, kdo podstoupili operaci ACL.

O návratu by se ideálně mělo rozhodovat týmově a to společnou domluvou jednotlivých profesí, s přehledem o tzv. klinických aspektech návratu (stav zraněné tkáně a plné obnovení pohybových dovedností), jako jsou lékaři, fyzioterapeuti.  V úvahu je potřeba brát posouzení otázek, ke kterým mají blíže samotní hráči a trenéři, jako je sportovní forma, schopnost podat očekávaný výkon, důležitost utkání atd.

Tomuto tématu jsme se věnovali i ve článku “Komu hrozí opakované ruptury předního zkříženého vazu?”. To, že se jedná o velmi závažnou problematiku, ukazuje i skutečnost, že ještě 2-4 roky po rekonstrukční operaci ACL, lze zaznamenat odlišnou kinematiku na operované končetině při skoku.

 

MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , , , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>