Snowboardová zranění v číslech
Snowboarding je dynamicky se rozvíjející sport, který byl poprvé zařazen do programu zimních olympijských her v Naganu v roce 1998. Počet snowboardistů v zimní sezóně 2012/2013 v USA dosáhl 7.3 miliónů a přiblížil se počtu příznivců alpského lyžování, kterých bylo 8.2 miliónů.
Ze srovnání vyplývá, že riziko zranění je u snowbordistů 2-3 vyšší než u lyžařů. V jedné ze studií (Made a spol.) dosáhl počet zranění 3 na 1000 dnů strávených na snowboardu oproti 1 zranění na 1000 “prolyžovaných” dnů. Je navíc prokázáno, že počet zranění snowboardistů narůstá, naopak u lyžařů zůstává stabilní.
Zjistilo se, že výskyt zranění snowboardistů se liší podle jejich schopností. U méně zkušených převažují zranění horních končetin (především zápěstí) a hlavy, u nejzkušenějších a elitních závodníků naopak zranění dolních končetin (vazivová zranění kolen a kotníků). Zajímavé údaje přineslo šesti leté sledování snowboardistů, kteří se účastnili Světového poháru v jednotlivých disciplínách (U-rampa, cross, slope style, paralelní slalom a tzv. big air – akrobatický snowboarding). Zaznamenáno bylo 574 zranění u 1432 snowboardistů, což odpovídalo počtu 40 zranění na 100 snowboardistů za sezónu. Tedy vice než 1/3 z účastníků Světového poháru se během 5 měsíční sezóny zraní.
Jednotlivé disciplíny se v četnosti zranění liší a není překvapivé, že nejvíce zranění přináší disciplína zvaná snowboardcross, kdy dochází k přímé konfrontaci několika snowboardistů na poměrně úzké trati. Toto potvrdila čísla ze ZOH ve Vancouveru, kdy se v této disciplíně zranilo až 35% závodníků. Z dalších disciplín nejvyšší počet zranění utrpěli účastnici závodů na U-rampě, poté big air a až na konec paralelní disciplíny.
V této studii se potvrdili údaje o nejvyšším počtu zranění u elitních snowboardistů v oblasti dolních končetin, neboť nejčastějším zraněním byly zranění kolena (17.8%), následovala ramena a klíční kosti (13.4%) a poté hlava a obličej (13.2%).
Zatím nejúčinnějším opatřením pro prevenci zranění u rekreačních snowboardistů se ukázaly chrániče zápěstí a helmy. Ochrana před zraněním kolen u elitních závodníků vyžaduje především pochopení biomechaniky jejich vzniku. Zjistilo se, že k těmto zraněním dochází při přistávání po dlouhých skocích. Zajímavostí pro sportovně orientované ortopedy je tzv. snowboardová zlomenina, kterou je fraktura laterálního výběžku talu, která představuje cca 2.3% ze všech zranění u tohoto sportu a která je u jiných sportů řídkým jevem.
Související: Co hrozí sportovcům na olympiádě v Soči?Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.