Snowboardová zranění v číslech

Snowboardová zranění v číslech

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Sobota 8. 02. 2014 15:55 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Snowboardová zranění v číslech

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Snowboarding je dynamicky se rozvíjející sport, který byl poprvé zařazen do programu zimních olympijských her v Naganu v roce 1998. Počet snowboardistů v zimní sezóně 2012/2013 v USA dosáhl 7.3 miliónů a přiblížil se počtu příznivců alpského lyžování, kterých bylo 8.2 miliónů.

Ze srovnání vyplývá, že riziko zranění je u snowbordistů 2-3 vyšší než u lyžařů.  V jedné ze studií (Made a spol.) dosáhl počet zranění 3 na 1000 dnů strávených na snowboardu oproti 1 zranění na 1000 “prolyžovaných” dnů. Je navíc prokázáno, že počet zranění snowboardistů narůstá, naopak u lyžařů zůstává stabilní.

Snowboarder_in_halfpipe by Roland Zumbühl of Picswiss

Snowboarder_in_halfpipe by Roland Zumbühl of Picswiss

Zjistilo se, že výskyt zranění snowboardistů se liší podle jejich schopností. U méně zkušených převažují zranění horních končetin (především zápěstí) a hlavy, u nejzkušenějších a elitních závodníků naopak zranění dolních končetin (vazivová zranění kolen a kotníků). Zajímavé údaje přineslo šesti leté sledování snowboardistů, kteří se účastnili Světového poháru v jednotlivých disciplínách (U-rampa, cross, slope style, paralelní slalom a tzv. big air – akrobatický snowboarding). Zaznamenáno bylo 574 zranění u 1432 snowboardistů, což odpovídalo počtu 40 zranění na 100 snowboardistů za sezónu. Tedy vice než 1/3 z účastníků Světového poháru se během 5 měsíční sezóny zraní.

Jednotlivé disciplíny se v četnosti zranění liší a není překvapivé, že nejvíce zranění přináší disciplína zvaná snowboardcross, kdy dochází k přímé konfrontaci několika snowboardistů na poměrně úzké trati. Toto potvrdila čísla ze ZOH ve Vancouveru, kdy se v této disciplíně zranilo až 35% závodníků. Z dalších disciplín nejvyšší počet zranění utrpěli účastnici závodů na U-rampě, poté big air a až na konec paralelní disciplíny.

V této studii se potvrdili údaje o nejvyšším počtu zranění u elitních snowboardistů v oblasti dolních končetin, neboť nejčastějším zraněním byly zranění kolena (17.8%), následovala ramena a klíční kosti (13.4%) a poté hlava a obličej (13.2%).

Zatím nejúčinnějším opatřením pro prevenci zranění u rekreačních snowboardistů se ukázaly chrániče zápěstí a helmy. Ochrana před zraněním kolen u elitních závodníků vyžaduje především pochopení biomechaniky jejich vzniku. Zjistilo se, že k těmto zraněním dochází při přistávání po dlouhých skocích. Zajímavostí pro sportovně orientované ortopedy je tzv. snowboardová zlomenina, kterou je fraktura laterálního výběžku talu, která představuje cca 2.3% ze všech zranění u tohoto sportu a která je u jiných sportů řídkým jevem.

Související: Co hrozí sportovcům na olympiádě v Soči?
Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.

 

Štítky: , , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>