Sport přítelem nebo nepřítelem?

Sport přítelem nebo nepřítelem?

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Pondělí 18. 08. 2014 10:15 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Sport přítelem nebo nepřítelem?

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Během své přednášky se stejným názvem položil prof. Josef Veselka, hlavní organizátor tradičního červnového, po odborné stránce opět velmi kvalitního, sympozia Prague Intervention VIII., důležitou otázku, zda vrcholový sport opravdu představuje významné ohrožení zdraví. Podstatným příspěvkem do této diskuse byla práce francouzských autorů (Xavier Jouven) publikovaná na ESC v roce 2013 v holandském Amsterdamu.

Ta se zabývala osudem dohromady 786 francouzských cyklistů, účastníků Tour de France v letech 1947-2012, u kterých byla ve srovnání s jejich vrstevníky zjištěna o 44% nižší mortalita na onkologická onemocnění a o 33% na kardiovaskulární onemocnění, celková mortalita u závodních cyklistů byla snížena o 41%.

Prof. Veselka připomněl práci (Neilan TG, Circulation 2006), ve které byl stupeň zatížení, respektive poškození srdečního svalu vyjádřen vzestupem hladiny biomarkeru troponinu. Tento vzestup koreloval s přípravou maratónců. Byl zaznamenán významný rozdíl mezi vzestupem troponinu u lépe trénovaných (více než 45 mil/týden), u kterých se tento ukazatel poškození srdeční svaloviny zvyšoval statisticky významně méně (při 70 km týdně pouze u 9%) než u skupiny hůře připravených běžců (celkově byl ve sledované skupině troponin zvýšen u 51%  maratónců).

Další důležitou studií zabývající se maratónským během byla incidence náhlých srdečním úmrtí při tomto typu závodů (Kim JH, NEJM 2012). Nejvíc ohroženi jsou mužští účastníci a to ti, kteří jsou starší 40 let a mají za sebou alespoň jednu účast na maratónské trati a jejich cílem je zlepšit si  svůj nejlepší čas, který se obvykle pohybuje  u těchto běžců mezi 3 a 4 hodinami. K většině těchto úmrtí, jejichž výskyt byl cca 1 na 200 tisíc účastníků, došlo v poslední čtvrtině závodu.

Maratonský běh

Maratonský běh, autor: Chris Brown (by Wikimedia Commons)

Náhlou srdeční smrt (NSS) a její výskyt u amerických sportujících středoškoláků (National Collegiate Athletic Association athletes) řešila studie Harmona K, publikovaná v roce 2011 v prestižním časopise Circulation. Incidence NSS byla 1: 43770, jako nejzávažnější se ukázala čísla týkající se mužských basketbalistů, převážně černochů, nejvyšší divize s roční incidencí NSS byla 1:3100.

Přehledný článek Calva a spol. publikovaný v British Journal of Sports Medicine naopak přesvědčivě poukázal na závislost vrcholového převážně vytrvalostního sportu a častějšího výskytu (až 5x vyšší) arytmie typu fibrilace síní u bývalých aktivních sportovců.

Odpověď na otázku z názvu našeho článku stále nelze jednoznačně určit, ale při zvážení všech dostupných údajů se autor článku přiklání k tomu, že vliv sportu na zdraví a hlavně na kvalitu života je nakonec pozitivní. Je však nutné být kvalitně trénovaný a zároveň si uvědomovat vlastní limity.

Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph. D.

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>