Sport přítelem nebo nepřítelem?
Během své přednášky se stejným názvem položil prof. Josef Veselka, hlavní organizátor tradičního červnového, po odborné stránce opět velmi kvalitního, sympozia Prague Intervention VIII., důležitou otázku, zda vrcholový sport opravdu představuje významné ohrožení zdraví. Podstatným příspěvkem do této diskuse byla práce francouzských autorů (Xavier Jouven) publikovaná na ESC v roce 2013 v holandském Amsterdamu.
Ta se zabývala osudem dohromady 786 francouzských cyklistů, účastníků Tour de France v letech 1947-2012, u kterých byla ve srovnání s jejich vrstevníky zjištěna o 44% nižší mortalita na onkologická onemocnění a o 33% na kardiovaskulární onemocnění, celková mortalita u závodních cyklistů byla snížena o 41%.
Prof. Veselka připomněl práci (Neilan TG, Circulation 2006), ve které byl stupeň zatížení, respektive poškození srdečního svalu vyjádřen vzestupem hladiny biomarkeru troponinu. Tento vzestup koreloval s přípravou maratónců. Byl zaznamenán významný rozdíl mezi vzestupem troponinu u lépe trénovaných (více než 45 mil/týden), u kterých se tento ukazatel poškození srdeční svaloviny zvyšoval statisticky významně méně (při 70 km týdně pouze u 9%) než u skupiny hůře připravených běžců (celkově byl ve sledované skupině troponin zvýšen u 51% maratónců).
Další důležitou studií zabývající se maratónským během byla incidence náhlých srdečním úmrtí při tomto typu závodů (Kim JH, NEJM 2012). Nejvíc ohroženi jsou mužští účastníci a to ti, kteří jsou starší 40 let a mají za sebou alespoň jednu účast na maratónské trati a jejich cílem je zlepšit si svůj nejlepší čas, který se obvykle pohybuje u těchto běžců mezi 3 a 4 hodinami. K většině těchto úmrtí, jejichž výskyt byl cca 1 na 200 tisíc účastníků, došlo v poslední čtvrtině závodu.
Náhlou srdeční smrt (NSS) a její výskyt u amerických sportujících středoškoláků (National Collegiate Athletic Association athletes) řešila studie Harmona K, publikovaná v roce 2011 v prestižním časopise Circulation. Incidence NSS byla 1: 43770, jako nejzávažnější se ukázala čísla týkající se mužských basketbalistů, převážně černochů, nejvyšší divize s roční incidencí NSS byla 1:3100.
Přehledný článek Calva a spol. publikovaný v British Journal of Sports Medicine naopak přesvědčivě poukázal na závislost vrcholového převážně vytrvalostního sportu a častějšího výskytu (až 5x vyšší) arytmie typu fibrilace síní u bývalých aktivních sportovců.
Odpověď na otázku z názvu našeho článku stále nelze jednoznačně určit, ale při zvážení všech dostupných údajů se autor článku přiklání k tomu, že vliv sportu na zdraví a hlavně na kvalitu života je nakonec pozitivní. Je však nutné být kvalitně trénovaný a zároveň si uvědomovat vlastní limity.
Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph. D.