Sport snižuje riziko vzniku deprese

Sport snižuje riziko vzniku deprese

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Středa 29. 10. 2014 11:06 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Sport snižuje riziko vzniku deprese

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Fyzická aktivita 3x týdně snižuje riziko vzniku deprese o 16%. Takový závěr přinesla nedávná studie, publikovaná v prestižním časopise JAMA Psychiatry. V této tzv. Child Study bylo sledováno více než 17 tisíc Britů narozených v roce 1958 a to až do jejich 50 let věku.

Ilustrativní foto: deprese; autor:  Sander van der Wel

Ilustrativní foto: deprese; autor:
Sander van der Wel

Během sledování vyplňovali jeho účastníci dotazník o svém duševním rozpoložení a fyzickým aktivitách ve svém 23., 33., 42. a 50. roku věku. Vyšlo najevo, že každá tréninková jednotka týdně navíc snižovala riziko úmrtí o 6%. Studie prokázala, že do kategorie fyzicky neaktivních lze v to chvíli zařadit 19% britských mužů a 26% britských žen.

Lze potvrdit, že zvýšená aktivita je spojena s menším výskytem depresivní symptomatologie a zároveň konstatovat, že depresivní jedinci mají méně pohybu. Platí, že čím více je pohybu, tak tím menší je výskyt deprese. Snehal Pinto Pereira z University College v Londýně, komentující výsledky studie, připomněl známé římské přísloví “ve zdravém těle zdravý duch” (“mens sana in corpore sano”).

 

Autor: MUDr.Martin Opočenský , Ph.D.

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>