Stačí k uběhnutí maratónu 4 měsíce přípravy?
Studie publikovaná v únorovém čísle Circulation: Cardiovascular Imaging (Jodi L. Zilinski et al., 2015) ukázala, že je čtyřměsíční příprava na maratónský běh, ve sledované skupině mužů středního věku, zcela bezpečná a je spojena s významnými pozitivními změnami ve velikosti a funkci srdce. Poprvé bylo prokázáno, že dochází k pozitivním remodelačním změnám, známým u vrcholových sportovců i u rekreačních běžců.
Skupina 45 studovaných mužů ve věku 41 až 55 let uběhla v roce 2013 bostonský maraton, kterému předcházel 18-ti týdenní tréninkový program. Běžci běhali 5x týdně 6 až 13 km, jeden z tréninkových dnů byl věnován delšímu běhu s narůstající délkou s maximem v 15. týdnu v délce 32 až 34 km. Nejednalo se však o úplné neběžce, ti totiž již ve dvou měsících, které programu předcházeli, uběhli v průměru 22 km/týdně.
Tréninkový program byl spojen se strukturálními změnami srdce, jako je zvětšení levé komory (vyjádřeno end-diastolickým a systolickým objemem a tzv. LV mass parametrem). Bylo rovněž zaznamenáno významné zvětšení pravé komory, objemu levé předsíně a zlepšení diastolické funkce. Zlepšila se i funkční kapacita vyjádřená maximální spotřebou kyslíku (VO2max), dále trénink vedl k poklesu hladiny cholesterolu a triglyceridů.
Studie prokázala, že intenzivní tréninkový program, který trvá přibližně 4 měsíce, před velkou aerobní zátěží typu maratónského běhu je bezpečný i pro rekreační běžce s některým kardiovaskulárním rizikovým faktorem (v této studii byl alespoň jeden rizikový faktor až u 64% běžců).
Komentář k tomuto článku se nevyhnul závěrům nedávné studie, o které jsme psali i my: Platí rčení, „všeho moc škodí”, i pro běhání?, a ve které zazněly zajímavé údaje o tom, že největší zdravotní přínos má rekreační běh pomalou rychlostí a po omezenou dobu.
Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.