Studená voda pomáhá odstranit svalovou bolest

Studená voda pomáhá odstranit svalovou bolest

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Pondělí 29. 09. 2014 12:25 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Studená voda pomáhá odstranit svalovou bolest

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Odborníky bylo prokázáno, že kryoterapie opravdu funguje. Jedná se o léčebné použití studené vody s cílem zamezit vzniku svalových bolestí a podpořit regeneraci po intenzivním tréninku. Tuto praxi, kterou používají různé elitní sportovní kluby (např. oddíly z nejvyšší basketbalové ligy žen), jako vědecky podloženou označila i metaanalýza studií Cochranovy databáze (Bleakley C, McDonough S, et al.).

V nedávném vydání British Journal of Sport Medicine, v čísle věnovaném svalovým zraněním, dále autoři článku uvedli, že kryoterapie pravděpodobně brání vzniku bolesti svalů a jejich otoku po intenzivním cvičení svým protizánětlivým působením (Banfi et al, 2010).

 Odkaz na fotogalerii: Někteří profesionální sportovci, například hráči NFL, se bez "ice-bath" neobejdou.
Hráči NFL se bez "ice-bath" neobejdou, autor: Torsten Bolten, AFpix.de

Hráči NFL se bez “ice-bath” neobejdou, autor: Torsten Bolten, AFpix.de

 

V analýze byla rozebírána data z celkem 17 studií s dohromady 366 účastníky. Předmětem hodnocení byl především vznik bolesti svalů, jejich citlivosti na dotek a také popis, jak se liší subjektivní pocit doby nutné k odeznění bolestivosti svalů. Ponoření se do studené vody bylo porovnáváno s několika různými strategiemi: prostým odpočinkem, ponořením se do teplé vody, střídáním studené a teplé vody a dalšími metodami jako strečink, masáž, kompresivní části oděvu atd.

K použití kryoterapie musí dojít časně po cvičení, ve 13 studiích byla použitá voda s teplotou 10 až 15 C, ve čtyřech studiích dokonce voda s teplotou 5 až 9 C. Průměrná doba ponoru byla 5 až 24 minut. Výsledkem bylo snížení bolestivosti svalů po 24 hodinách o cca 45%.

Analýzy Cochranovy databáze jsou známy svou kvalitou a nezávislostí na komerčních vlivech, což nelze v současné době informační nadprodukce pominout.

Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>