Video ve fotbale? Ano, ale…

Video ve fotbale? Ano, ale…

Marek Opočenský | Pátek 28. 03. 2014 10:39 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Video ve fotbale? Ano, ale…

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Z mého pohledu existují tři možné scénáře. Za prvé, fotbal může setrvat ve své stávající pozici, odmítat přítomnost videa, odvolávat se na svou dlouholetou tradici, na lidský faktor při rozhodování, který k němu neodmyslitelně patří. Vždyť i ti nejlepší světoví hráči chybují, tak proč se s touto skutečností nemůžeme smířit u rozhodčích. Dokud nejednají tendenčně či s úmyslem někoho poškodit, nelze nic moc namítat.

Jestřábí oko ve fotbale?

Jestřábí oko ve fotbale?

Dalším řešením by bylo zavedení komplexního videa. Co mám na mysli? Zřízení obdoby hokejového videorozhodčího, s možností přezkoumávat jednotlivé herní situace s pomocí nejmodernější videotechniky. Jedním z hlavních propagátorů této cesty je i Robert Henn, pravidlový expert působící na stanicích Nova sport a Fanda TV. Usuzuji tak z jeho televizních komentářů, kdy každé špatné posouzení ofsajdové situace či nepřesné vyhodnocení kontaktu dvou hráčů, doprovodí dovětkem, že pokud by měli rozhodčí k dispozici videotechniku, nemuselo by k chybným rozhodnutím docházet.

Upřímně si myslím, že podobný model má mnohá úskalí a nakonec by mohl fotbal spíše poškodit. Takové zásahy by totiž jednoznačně narušili plynulost i tempo hry, a kdo fotbal na určité úrovni hrál, ví, že prakticky jakékoliv delší přerušení hru kouskuje a na její kvalitě se projeví. Navíc si úplně nedovedu představit, s čí iniciativy by k přezkumu rozhodnutí docházelo. Trenéra, kapitána mužstva, nebo samotného rozhodčího? A kolikrát za poločas by šlo přezkoumat výrok rozhodčího, aby nebyla překročena únosná mez?

Osobně jsem zastáncem kompromisního řešení. Fotbal by se neměl vyhýbat moderní technologii s odkazem na bohatou tradici, vždyť i slovutný Wimbledon, synonymum pro tradici ve sportu, zavedl jestřábí oko v zájmu větší transparentnosti. Proto jsem pro zavedení systému, který by monitoroval, zda míč celým svým objemem přešel brankovou čáru, znovu se tu vracím k systému jestřábího oka a jsem si jistý, že na největších fotbalových akcích typu MS, ME či Liga mistrů mohl podobný systém fungovat už dávno. Ve fotbale rozhodují góly a tým, který regulérně dostane míč za brankovou čáru, byť jen o mm, by měl být náležitě odměněn.

Neustále se mi vrací „momentka“ z osmifinálového zápasu MS 2010 mezi Německem a Anglií, kdy střela anglického záložníka Franka Lamparda naprosto jednoznačně, po odrazu od břevna, přešla brankovou čáru (min. o 15 cm), ale asistent rozhodčího gól kvůli špatnému postavení nesignalizoval a hlavní branku neuznal. Uznávám lidský faktor a uvědomuji si složitou roli rozhodčích, s přihlédnutím ke stále se zvyšující rychlosti hry, ale k takovým situacím docházet nesmí. Jestli se kvůli něčemu vyplatí zastavit hru, tak jsou to situace jako v případě Lamparda.

Jak vidíte, nezastávám nijak radikální názory, nemyslím si, že by video mělo zpětně rozhodovat například o ofsajdovém postavení, jelikož se důvodně obávám o plynulost hry, ale žijeme v 21. století a před tím fotbal nemůže zavírat oči.

[poll id=”2″]

Autor: Marek Opočenský
 
 

Štítky: ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>