Zranění hráčů NHL

Zranění hráčů NHL

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Středa 26. 02. 2014 08:52 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zranění hráčů NHL

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Dobrý obrázek nám dala studie o četnosti zranění a nemocí hokejistů NHL v sezónách 2006 až 2012 uveřejněná v lednovém čísle British Journal of Sports Medicine. Závažnost zranění a onemocnění byla hodnocena výpadkem počtů soutěžních zápasů, tzv. match-loss. Počet hráčů, kteří v uvedeném období zasáhl do hry, byl 1685 (1025 útočníků, 566 obranců a 94 brankářů). Článek přinesl množství zajímavých údajů.

Během 6 sezón NHL bylo u tohoto kontaktního sportu zaznamenáno 5184 zranění a rovněž 376 onemocnění, která vedla k absenci v soutěžním zápase. Nejčastěji byla diagnostikována zranění hlavy (16.8%), stehna (14%) a kolena (13%). Obránci jsou o 21% vice ohroženi zraněním než útočnici, mezi obránci a brankáři nebyl zjištěn statisticky významný rozdíl.

Nejčastěji ke zraněním docházelo v I.třetině utkání (48.5%), ve II.(25.4), nejméně trochu překvapivě ve III.třetině (24.4%).  Pokud jde o distribuci zranění z pohledu celé sezóny, tak k vice zraněním docházelo k jejímu konci.  Nejvíce onemocnění, která připravila hokejisty o účast na zápasech, bylo v NHL zaznamenáno v únoru, což odpovídá vrcholu chřipkových epidemií v severní Americe.

Počet zranění, podle času stráveného na ledě, v této studii byl 49/1000 hodin hry, což přibližně odpovídalo známým údajům z minulosti a to z evropských lig.  Zajímavým zjištěním byl fakt, že počet zranění v průběhu sledovaných sezón postupně klesal, z 988 (2006-7) na 593 (2011-2012).

Nejčastěji v NHL docházelo ke zraněním po obdrženém bodyčeku (24%), dále bez zřetelného kontaktu (14.8%), při náhodném kontaku (14.3%), zásahu pukem (13.5%) atd. O trochu častěji se hráči zranili při domácím utkání (51.5%).

Pokud se zohlednily všechny sledované parametry, tak se ukázalo, že tím kdo nejpravděpodobněji podle této studie přišel o vice než 5 zápasů, byl brankář zraněný bodyčekem při venkovním zápase.

 

MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce

24. 01. 2014

Social:Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti.

Další blogy >>