Dopady vrcholového sportu na zdraví

Dopady vrcholového sportu na zdraví

Michael Rodina | Pondělí 30. 12. 2013 17:43 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dopady vrcholového sportu na zdraví

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Sport nás baví, podporujeme v něm své děti, ale přitom si často nepřipouštíme k čemu vlastně  vrcholový sport vede. Samozřejmě myšleno z hlediska dopadu na tělesné zdraví. Blížící se „svátky” sportu, jako je olympiáda, jsou jistě dobrou příležitostí k zamyšlení.

U bývalých fotbalistů a ragbistů není překvapivý podstatně vyšší výskyt artrotických změn, ale je prokázáno, že vrcholový sport  má největší dopady na kardiovaskulární aparát. Důležitý je však druh zátěže. Rozlišujeme dva základní typy zatížení: silové (vzpírání, kulturistika) a vytrvalostní (běh, plavání). Většina sportu je směsicí obou těchto typů zátěže, jako např. veslování nebo cyklistika. U tzv. odporového respektive anerobního cvičení prokázal McDonald již v 80.letech minulého století krátkodobý vzestup krevního tlaku až na 480/350 mmHg (!). U vytrvalostních sportů bývá vzestup TK běžně k hodnotám okolo 180-200 mmHg. 

Shrneme-li základní kardiovaskulární dopady sportovní zátěže, jsou to: zvýšená spotřeba kyslíku při urychlení tepové frekvence a zvýšení srdeční práce při překonávání zvýšeného periferního odporu. Během cvičení dochází k četným změnám hormonálního prostředí organismu s výrazným zvýšením sympatické stimulace srdce. Po ukončení zátěže dochází k prudkému poklesu sympatické aktivity. V tomto období se také častěji objevují arytmie a např. vasovagální synkopy u atletů bývají téměř výhradně v období po ukončení tělesné zátěže.

 

Jaké jsou další projevy nadměrné fyzické zátěže na kardiovaskulární aparát?

U sportovců se vyskytuje časté bušení srdce nebo-li palpitace částečně proto, že sportovci jsou navyklí více vnímat fungování svého organismu. Navíc způsob líčení příznaků jako jsou např. palpitace se mírně odlišuje od běžné populace. Bývalí vrcholoví sportovci mají větší incidenci arytmií a to síňových i komorových.

Vliv výrazné zátěže při vytrvalostním sportu i u starších věkových skupin nabývá na významu zejména v době, kdy značně přibývá sportovců ve věku nad 40 let, kteří se účastní akcí, jako jsou Londýnský či Pražský maratón. Existují dokonce i osmdesátníci, kteří se účastní triatlonových závodů typu Ironman. Protože jsou to často osobnostně velmi soutěživí lidé, jak uvádí prof. Whyte z Research Institute for Sport and Exercise, je pravidlem i zvýšená spotřeba potravinových doplňků, jejichž dostupnost je i díky internetu  velká. Některé z nich obsahují kofein, někdy dokonce i amfetamin, které mají proarytmogenní efekt.

Tento typ vytrvalostní zátěže typu Ironmana má dva klíčové kardiovaskulární problémy. Jednak je to otázka termoregulace, jednak dostupnosti energií. Termoregulace je přímo navázána na vodní hospodářství, neboť pocení je základní způsob, jak se zbavit tepla vytvořeného cvičením. Obnova tekutin je složitá, protože nejde o samotné požití, ale hlavně o vstřebání požitých tekutin. Při zátěži dochází k redistribuci oběhu do svalové hmoty a to právě ze střev, kde ke vstřebávání dochází. Proto největší alchymií vytrvalostních sportovců je náhrada ztracených tekutin, jejich optimální složení a teplota, což ovlivňuje vstřebávání. Při obnově  energií jsou v první řadě v popředí cukry, které jsou při intenzivním cvičení  nejvíce potřebné. Je zde však stejný problém jako se vstřebáváním tekutin. I zde je nutný trénink a nalezení jejich optimálního individuálního složení. Až po otestování vhodného složení pitných režimů a potravin k doplnění energií dosahují  sportovci  svých nejlepších výkonů. Prof Whyte prohlásil v European Heart Journal: „Chvíle, kdy člověk  pocítí žízeň, odpovídá již 1-2% ztrátě tělesné hmotnosti v tekutinách, což je u sportovce již pozdě a během sportovní aktivity již není schopen tuto ztrátu nahradit. Je nutné tomuto zabránit předem zvoleným pitným režimem.”

Klíčovou radou vrcholovým sportovcům je výluka sportovní zátěže v době systémové infekce. Pro sportovce, kteří se dlouhodobě připravují na vrcholné sportovní akce  je to vždy krajně těžké rozhodnutí, ale existující riziko myokarditidy a náhlé srdeční smrti za těchto okolností je velké. Platí jedno pravidlo: pokud se infekce nachází nad úrovní krku je možné pokračovat v omezeném tréninku při nižší intenzitě, pokud je pod touto úrovní, tj. je více systémová, je nutno do odeznění příznaků zcela zastavit trénink.

Autor: MUDr. Martin Opočenský s využitím European Heart Journal

Štítky: ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Soči 2014: Shaun White odstoupil ze slopestylu
Olympijský oheň zažehnut!
Druhá medaile z biatlonu, Moravec stříbrný!
Zlatá "meteoritová" medaile
Zdravá potravina a přehled "éček"
Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>