Svalová síla u mladých mužů a předčasná úmrtí

Svalová síla u mladých mužů a předčasná úmrtí

Michael Rodina | Pondělí 30. 12. 2013 17:46 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Svalová síla u mladých mužů a předčasná úmrtí

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Jedním z nejčtenějších článků internetové verze British Medical Journal se stala s více než 52 tisíci (!) shlédnutími studie Muscular strength in male adolescents and premature death: cohort study of one milion participants.

Jednalo se o švédskou prospektivní studii autorů F.B. Ortega a spol., v rámci které bylo vyšetřeno více než 1 142 tisíc Švédů ve věku 16 až 19 let v rámci Swedish military conscription register (obdoba našich branců) a kteří byli dále sledováni v následujících 24 letech. Byla u nich vyšetřena svalová sila – handgrip, funkce quadricepsu (jump test) a bicepsu a dále krevní tlak a hmotnost vyjádřena BMI.

V průběhu sledování 26 145 z vyšetřených zemřelo. Nejčastější příčinou úmrtí bylo suicidium (22.3%), dále onkologická onemocnění (14.9%) a kardiovaskulární onemocnění (7.8%). Větší svalová síla byla spojena s poklesem úmrtí na kardiovaskulárním onemocněním o 25-30% a to nezávisle (!) na krevním tlaku a BMI. Vztah mezi svalovou sílou a počtem onkologických úmrtí nebyl zaznamenám. Pokles sebevražd u silnějších mladých mužů však byl o 20-30% a rovněž o 15-65% klesl počet psychiatrických onemocnění (deprese a schizofrenie). 10% těch nejslabších mělo největší riziko úmrtí z různých příčin.

Malá svalová síla se touto studií zařadila za podobně významné predátory předčasného úmrtí jako zvýšený krevní tlak a obezita.

Autoři v diskusi předkládají několik komentářů k výše uvedeným zjištěním. Muži s menší svalovou silou mají menší sebevědomí a jsou ve vyšším riziku psychiatrických onemocnění. Možným vysvětlení je i to, že lidé s psychiatrickými onemocněními jsou méně zapojeni do sociálních aktivit a tedy i do sportu, což samozřejmě negativně ovlivňuje kondici a tedy svalovou sílu. Hangrip jako jednoduché a dostupné vyšetření svalové síly by se měl stát součástí bazálního klinického vyšetření.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D. s využitím bmj.com

Štítky: ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Další cenný kov cinká!
Medailová středa!
Jágrův 1000. gól v kariéře
Fair play (2014)
Výpočet BMI (Body Mass Index)
Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>