Svalová síla u mladých mužů a předčasná úmrtí

Svalová síla u mladých mužů a předčasná úmrtí

Michael Rodina | Pondělí 30. 12. 2013 17:46 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Svalová síla u mladých mužů a předčasná úmrtí

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Jedním z nejčtenějších článků internetové verze British Medical Journal se stala s více než 52 tisíci (!) shlédnutími studie Muscular strength in male adolescents and premature death: cohort study of one milion participants.

Jednalo se o švédskou prospektivní studii autorů F.B. Ortega a spol., v rámci které bylo vyšetřeno více než 1 142 tisíc Švédů ve věku 16 až 19 let v rámci Swedish military conscription register (obdoba našich branců) a kteří byli dále sledováni v následujících 24 letech. Byla u nich vyšetřena svalová sila – handgrip, funkce quadricepsu (jump test) a bicepsu a dále krevní tlak a hmotnost vyjádřena BMI.

V průběhu sledování 26 145 z vyšetřených zemřelo. Nejčastější příčinou úmrtí bylo suicidium (22.3%), dále onkologická onemocnění (14.9%) a kardiovaskulární onemocnění (7.8%). Větší svalová síla byla spojena s poklesem úmrtí na kardiovaskulárním onemocněním o 25-30% a to nezávisle (!) na krevním tlaku a BMI. Vztah mezi svalovou sílou a počtem onkologických úmrtí nebyl zaznamenám. Pokles sebevražd u silnějších mladých mužů však byl o 20-30% a rovněž o 15-65% klesl počet psychiatrických onemocnění (deprese a schizofrenie). 10% těch nejslabších mělo největší riziko úmrtí z různých příčin.

Malá svalová síla se touto studií zařadila za podobně významné predátory předčasného úmrtí jako zvýšený krevní tlak a obezita.

Autoři v diskusi předkládají několik komentářů k výše uvedeným zjištěním. Muži s menší svalovou silou mají menší sebevědomí a jsou ve vyšším riziku psychiatrických onemocnění. Možným vysvětlení je i to, že lidé s psychiatrickými onemocněními jsou méně zapojeni do sociálních aktivit a tedy i do sportu, což samozřejmě negativně ovlivňuje kondici a tedy svalovou sílu. Hangrip jako jednoduché a dostupné vyšetření svalové síly by se měl stát součástí bazálního klinického vyšetření.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D. s využitím bmj.com

Štítky: ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

"Zlatá" Samková!
Soukalová se dočkala stupně vítězů!
Fair play (2014)
Medopsport součástí projektu "Hraj zdravý"
Výpočet BMI (Body Mass Index)
Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>