Co je to VO2max?

Co je to VO2max?

VO2max je biologický ukazatel maximální vydané energie, který se vyjadřuje spotřebou kyslíku za minutu na kilogram hmotnosti. Mimo jiné popisuje schopnost vstřebat vdechnutý kyslík pomocí dýchacího ústrojí, dále jej transportovat díky oběhovému systém do cílového místa, kterým je v tomto případě svalová tkáň.  Celý proces je ještě mnohem složitější a roli v něm hraje schopnost difúze kyslíku na tzv. alveolo-kapilární membráně v plicích, dále hodnota srdečního výdeje (součin tepového obejmu a srdeční frekvence) i schopnost extrakce kyslíku v tkáních atd.

Maximální spotřeba kyslíku je individuální hodnota, která je podle odhadů dána z 25-40% dědičnosti. Ta především ovlivňuje poměrné složení typů svalových vláken. Rozlišujeme především tzv. pomalá neboli červená svalová vlákna s především oxidativním zdrojem energie a tzv. rychlá neboli bílá svalová vlákna s převážně anaerobním metabolismem. Dalšími důležitými faktory je hmotnost, složení těla a stupeň adaptace na tělesnou zátěž neboli trénovanost.

Proč je dobré znát svůj VO2max?

V02max je klíčový především pro vytrvalostní sporty, zde je jeho vysoká hodnota nezbytnou podmínku úspěchu. Není náhoda, že mezi muži má zřejmě nejvyšší změřenou hodnotu tohoto parametru slavný norský běžec na lyžích Bjorn Daehli 96 ml/kg/min (změřeno mimo sezónu), mezi ženami naše slavná běžkyně Jarmila Kratochvílová s 72.8 ml/kg/min. V02max je zvláště důležitý ve sportech jako běh, cyklistika, veslování, plavání atd. S hodnotami V02max se pracuje i v klinické medicíně, jsou jedním z parametrů, které se stanovují např. u pacientů před zvažovanou transplantací srdce nebo odebráním části plic, kdy určitá hodnota tohoto parametru je nutná pro kvalitní pooperační život.

Jak probíhá měření VO2max?

V02max se stanovuje v tzv. zátěžových laboratořích, kdy je vyšetřovaná osoba vystavena vzestupné zátěži na ergometru nebo na běhátku. Pro směrodatnost výsledku je nezbytné trvání zátěže řádově v délce 10-12 minut tak, aby hodnotu příjmu kyslíku v posledních okamžicích před vyčerpáním bylo možné skutečně označit za maximální, a odpovídá situaci vyčerpaných veškerých kapacit, tj. maximální minutovou ventilaci a maximální srdeční frekvenci. Hodnoty mezi V02max se mezi běhátkem a ergometrem liší, na běhátku jsou minimálně o 10% vyšší a to v důsledku zapojení většího počtu svalových skupin oproti zátěži na ergometru.

Pro více informací si můžete přečíst článek Proč je dobré  znát svůj VO2max?

Můžete využít měření VO2max nebo sportovních prohlídek v naší sportovní ambulanci.
Všechna vyšetření provádí zkušený kardiolog a sportovní lékař MUDr. Martin Opočenský, Ph. D.
 

 

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce

24. 01. 2014

Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti.

Další blogy >>