články medopsport
krátké příspěvky

Víme, jak na to, nerušit…

19.3.2018 | Článek

Ač tomu titulek nenapovídá, chci se v tomto příspěvku zamyslet nad uplynulou sezónou českých biatlonistů. Sezónou, která přinesla vedle „tradičních“ úspěchů i slabší období plné závodů, které dopadly vyloženě neuspokojivě. Český biatlon tak byl po delší době konfrontován s kritickými ohlasy, na což jeho představitelé nejsou zvyklí a na jejich reakci se to ukázalo. Podotýkám, že nepůjde o zevrubnou analýzu, která by rozebírala každý jednotlivý závod. Spíše se jedná o souhrn postřehů, o který bych se s Vámi rád podělil.

I víkendové sportování snižuje riziko úmrtí

15.2.2017 | Článek

Že pravidelná pohybová aktivita podstatně snižuje riziko předčasných úmrtí i kardiovaskulárních onemocnění, je všeobecně známá věc. Doposud však neexistoval jednoznačný důkaz, že jednorázové sportování v intervalu 1 týdne či 10 dnů může mít podobný efekt. Do této skupiny přitom spadá značné procento populace.

Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14.2.2017 | Článek

Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Aplikace na zvýšení fyzické výkonnosti. Funguje to?

10.1.2017 | Článek

Skoro každý dnes používá mobilní telefon. Jsou tak běžné, že v roce 2014 mělo mobil téměř 80 % lidské populace. Stále rozšířenější jsou i tzv. „chytré“ telefony, jejichž nedílnou součást tvoří aplikace (tzv. apps), které si lidé do svých zařízení stahují pro nejrůznější potřeby.

Náhledový obrázek pro článek Náhlá smrt u sportovců středního věku je spíše vzácná

Náhlá smrt u sportovců středního věku je spíše vzácná

12.4.2015 | Článek

O tom, že náhlá srdeční smrt (NSS) sportovce pod 35 let je vzácností, se ví již delší dobu. Pro kategorii středně věkých (průměrný věk 35 až 65 let) sportovců platí naopak, že se o riziku NSS donedávna vědělo velmi málo.

Náhledový obrázek pro článek Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje kvalitu spermatu

Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje kvalitu spermatu

1.4.2015 | Článek

Již delší dobu se mluví o poklesu mužské plodnosti a jednou z uváděných příčin je pokles fyzické zdatnosti spojený s převažujícím sedavým způsobem života. Americká studie uveřejněná v BJSM (A. J. Gaskins et al.) prokázala, že ve skupině mladých mužů byla intenzivní a středně intenzivní fyzická aktivita spojena s větším množství spermií a naopak byla zjištěna závislost mezi časem stráveným sledováním televize a poklesem kvality spermatu.

Náhledový obrázek pro článek Pozátěžové asthma – strašák mnoha sportovců

Pozátěžové asthma – strašák mnoha sportovců

16.3.2015 | Článek

Jednou z nejčastějších příčin stavů spojených s dušností neboli pocitem nedostatku vzduchu u superzdatných jedinců, typu vrcholových sportovců, je pozátěžové asthma. Touto klinickou jednotkou se zabýval přehledný článek v jednom z nejprestižnějších medicínských časopisů New England Journal of Medicine: „Asthma and Exercise-Induced Bronchoconstriction in Athletes“(Louis-Plilippe Boulet, Paul M. O’Byrne).

Stačí k uběhnutí maratónu 4 měsíce přípravy? autor:

Stačí k uběhnutí maratónu 4 měsíce přípravy?

6.3.2015 | Článek

Studie publikovaná v únorovém čísle Circulation: Cardiovascular Imaging (Jodi L. Zilinski et al., 2015) ukázala, že je čtyřměsíční příprava na maratónský běh, ve sledované skupině mužů středního věku, zcela bezpečná a je spojena s významnými pozitivními změnami ve velikosti a funkci srdce. Poprvé bylo prokázáno, že dochází k pozitivním remodelačním změnám, známým u vrcholových sportovců i u rekreačních běžců.

Náhledový obrázek pro článek 5 nejčastějších zdravotních problémů veslařů

5 nejčastějších zdravotních problémů veslařů

27.2.2015 | Článek

Bolest zad: jedna z nejčastějších stížností veslařů vychází buď přímo ze strukturálního poškození, nebo jako důsledek tréninkového zatížení, resp. přetížení (ve studiích je udávaná incidence 31.8 až 51%). Časté je přetížení anulární stěny ploténky, které může nevhodnou kombinací zátěží, jako je dlouhý trénink na veslařském ergometru nebo na vodě hned následovaný posilováním s velkými zátěžemi, vést ke strukturálnímu poškození v této oblasti.

Náhledový obrázek pro článek "Aplikace na smartphonech spočítají kroky stejně přesně jako pedometry"

Aplikace na smartphonech spočítají kroky stejně přesně jako pedometry

16.2.2015 | Článek

Podle studie, uveřejněné začátkem měsíce v prestižním lékařském časopise JAMA, mají mobilní aplikace typu Moves, pro iPhone a jiné smartphony, podobně přesné výsledky jako pedometry typu Fitbit one nebo Fitbit Zip. Výhodou aplikací je fakt, že oproti pedometrům jsou většinou zdarma.

Náhledový obrázek pro článek "Platí rčení, „všeho moc škodí”, i pro běhání?" autor: Ernst Vikne from Skien, Norway

Platí rčení, „všeho moc škodí”, i pro běhání?

11.2.2015 | Článek

Toto naznačují výsledky nedávno uveřejněné studie v JACC (P.Schnorr et al., 2015) dánských vědců z Kodaně. Ve srovnání se sedavými „neběžci” nemají totiž běžci běhající více než 4 hodiny týdně žádný (!) mortalitní benefit, tedy nežijí déle. A ani rychlý běh (ve studii rychlostí 7 mil/hod.) nepřináší žádnou velkou výhodu.

Náhledový obrázek pro článek Objem mozku boxerů se po opakovaných úderech do hlavy zmenšuje

Objem mozku boxerů se po opakovaných úderech do hlavy zmenšuje

6.2.2015 | Článek

A nejen to. Podle studie uveřejněné v British Journal of Sports Medicine dochází u boxu a bojových sportů, kde dochází k úderům do hlavy, ke zpomalení procesu zpracování informací.

Existuje pro sportovce účinná ochrana před cestovatelským průjmem?

Existuje pro sportovce účinná ochrana před cestovatelským průjmem?

22.1.2015 | Článek

Nejčastější příčinou absence sportovců při závodech na zahraničních turnajích jsou infekční onemocnění. Mezi nejčastější infekce s výpadkem sportovní činnosti na více než 3 dny je cestovatelský průjem neboli traveller´s diarrhoea.

Nedostatek pohybu je rizikovější než obezita

Nedostatek pohybu je rizikovější než obezita

20.1.2015 | Článek

Již 20 minut rychlé chůze denně je podle studie EPIC uveřejněné v časopise American Journal of Clinical Nutrition (U. Ekelund a spol., 2015) schopno snížit riziko časného úmrtí. Tato studie se primárně věnovala vlivu stravy na vznik onkologických onemocnění a její součástí bylo zjišťování pohybových aktivit jejích účastníků. Výsledkem bylo zjištění, že nedostatek pohybu má na svědomí 2x vice úmrtí než obezita.

Může být ruptura předního zkříženého vazu podmíněna geneticky?

Může být ruptura předního zkříženého vazu podmíněna geneticky?

13.1.2015 | Článek

Velmi pravděpodobně ano, a to podle autorů v lednu publikované studie v British Journal of Sports Medicine (S.Mannion a spol.), přes geneticky podmíněné složení proteoglykanů. Tyto velké molekuly, které se skládají z 95% z cukernaté složky, hrají významnou strukturální roli na složení vazů a svojí interakcí s kolagenní sítí ovlivňují tvorbu kolagenních fibril neboli fibrilogenezy. Podstatný je i vliv proteoglykanů na remodelaci extracelulární hmoty ve vazivu.

Ilustrační foto: Sportující žena.

Cvičení pomáhá při obtížích spojených s menopauzou

5.1.2015 | Článek

Australská studie uveřejněná v lednovém čísle časopisu Maturitas potvrdila předpokládanou skutečnost, že pravidelná fyzická aktivita u žen středního věku je chrání před depresemi, úzkostnými stavy a somatickými příznaky, jako jsou návaly atd., typickými pro perimenopauzální období. Aktivní ženy 3x častěji odpoví, že se cítí v dobrém zdravotním stavu a častěji (až o 90%) vyjádří spojenost s kvalitou svého života.

Co se můžeme dozvědět z fyzioterapeutického vyšetření?

Co se můžeme dozvědět z fyzioterapeutického vyšetření?

18.12.2014 | Článek

Nedílnou součástí sportovní prohlídky je doporučení trvalého sledování vrcholově sportujících jedinců fyzioterapeutem. Fyzioterapie je část rehabilitace, která se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového systému organizmu. Ale co je skutečně hlavním předmětem jejího zájmu?

Česká reprezentace v přípravném zápase proti Rakousku, Lukáš Vácha, David Limberský, autor: Ralf Roletschek / roletschek.de

Fotbalové akademie. Budoucnost českého fotbalu?

7.12.2014 | Článek

Druhého prosince Trenérsko metodický úsek Fotbalové asociace ČR uspořádal seminář k plánovanému zavádění mládežnických akademií v žákovské a dorostenecké kategorii. Akce se zúčastnil i zvláštní host Gerard Houllier, velice uznávaný trenér, který mimo jiné působil v Liverpoolu, v Lyonu či u francouzské reprezentace a v současnosti pracuje jako Předseda technické komise FIFA.

Lee_Slattery_Open_de_France_2013 -autor:© Marie-Lan Nguyen / Wikimedia Commons / CC-BY 3.0

Manažeři hrající golf podnikům neprospívají, spíše naopak…

1.12.2014 | Článek

Nedávný článek na našem serveru s názvem Ředitelé běhající maratóny mají lepší ekonomické výsledky“ vzbudil zaslouženou pozornost. Logické vysvětlení: „ve zdravém těle zdravý duch”  spojené  s prosperitou firem řízených sportujícími řediteli však v případě golfu selhává. To prokázala práce Biggerstaffa a spol., z Univerzity v Tenessee a Alabamě s volně přeloženým názvem FORE! Analýza ředitelů věnujících se tomuto módnímu koníčku, potvrdila snižující se hodnotu těch podniků, jejichž manažeři odehrají více než 22 her za sezónu.

100M DASH, autorj: Alvin Loke from Philadelphia, USA

Intervalový trénink s vysokou intenzitou je nejúčinnější formou rozvoje vytrvalosti

20.11.2014 | Článek

Německý lékařský server www.aerzteblatt.de v posledních dnech přinesl oficiální stanovisko Německé sportovní lékařské asociace (DGSP – Deutsche Gessellschaft fur Sportmedizin und Pravention), dle kterého se jako účinnější pro rozvoj vytrvalostních schopností, ale i pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění a diabetu ukázal intervalových trénink s vysokou intenzitou (High-Intensity Interval Training – HIIT) než aerobní cvičení o nízké intenzitě bez přestávky. Podobným způsobem trénoval slavný britský běžec Sebastian Coe, který prokládal 200 m úseky rychlého běhu 30 vteřinovými přestávkami.

Výběr energetických drinků v obchodech. autor: Maartenschrijft

Pochybnosti o bezpečnosti energetických nápojů přibývají…

12.11.2014 | Článek

Podle časopisu Frontiers in Public Health, který se problematice energetických nápojů věnoval v přehledném článku (Joao Breda a spol.), se ve výzkumu EFSA umístila Česká republika na 1. místě v Evropě v konzumaci těchto nápojů a to ve věkové skupině 10 až 18 let. Tyto nápoje konzumuje až 86 % adolescentů (např. v Maďarsku pouze 6%), dokonce v kategorii dětí (do 10 let) zakusilo energetický drink až 40% z nich.

Ilustrační obrázek: Maratonský běh, autor: Chris Brown (by Wikimedia Commons)

Ředitelé běhající maratóny mají lepší ekonomické výsledky

5.11.2014 | Článek

K tomuto závěru došla studie publikována v Social Science Research Network a zároveň ukázala, že firmy vedené sportujícími řediteli dosahovaly na burzách lepších výsledků o cca 4-10%.

Ilustrativní foto: deprese; autor: Sander van der Wel

Sport snižuje riziko vzniku deprese

29.10.2014 | Článek

Fyzická aktivita 3x týdně snižuje riziko vzniku deprese o 16%. Takový závěr přinesla nedávná studie, publikovaná v prestižním časopise JAMA Psychiatry. V této tzv. Child Study bylo sledováno více než 17 tisíc Britů narozených v roce 1958 a to až do jejich 50 let věku.

Diagram mozku, autor: Mysid

Posilování zlepšuje vizuální paměť

22.10.2014 | Článek

K tomuto závěru došli vědci z George Institute of Technology poté, co zkoumali schopnost si zapamatovat celkem 90 obrázků prezentovaných na počítači po 20 minutovém cvičení předkopů na posilovacím stroji.

Euro 2016, Francie

Nadějný vstup do kvalifikace, ale…

16.10.2014 | Článek

Blýská se snad pro český fotbal na lepší časy? Snový vstup do kvalifikace dává naději, přesto jej nelze přeceňovat. Ano, porazili jsme Holanďany, bronzový tým z brazilského světového šampionátu. Ve skutečnosti jsme však nebyli konfrontováni s identickým týmem. Po výměně trenéra, vyznávajícího jiné rozestavení, bez dvou hlavních opor Robbena a Vlaara, když především první jmenovaný patří mezi 5 nejlepších hráčů současnosti, do Prahy dorazilo mužstvo, které mělo k optimálnímu rozpoložení daleko. K vítězství nám navíc výrazně pomohla na této úrovni těžko pochopitelná individuální chyba obránce Janmaata.

Biologický pas jako nástroj v boji s dopingem

“Biologický pas” jako nástroj v boji s dopingem

9.10.2014 | Článek

Biologický pas je relativně nová metoda boje proti dopingu. Ten, kdo měl možnost na HBO shlédnout pořád Král Švindlu: Příběh Lance Armstronga, pochopí, jak je složité bránit čistý sport, a že je nezbytné stále hledat jeho nové metody. Sportovci a jejich okolí, zdůrazněme pouze někteří, používají stále novější metody nepovoleného zvyšování své výkonnosti. Dlouhodobé sledování individuálních hematologických a dalších (získaných např. analýzou moči) parametrů, což je podstata biologického pasu, je jedna z cest, kterou se rozhodly jít mezinárodní organizace bojující proti dopingu. Tou hlavní je tzv. WADA (World Anti-Doping Agency), založená v roce 1999. Boj proti dopingu je rovněž velmi nákladný, ročně se jeho celosvětová cena odhaduje na 300 mil. dolarů.

Studená voda pomáhá odstranit svalovou bolest

Studená voda pomáhá odstranit svalovou bolest

29.9.2014 | Článek

Odborníky bylo prokázáno, že kryoterapie opravdu funguje. Jedná se o léčebné použití studené vody s cílem zamezit vzniku svalových bolestí a podpořit regeneraci po intenzivním tréninku. Tuto praxi, kterou používají různé elitní sportovní kluby (např. oddíly z nejvyšší basketbalové ligy žen), jako vědecky podloženou označila i metaanalýza studií Cochranovy databáze (Bleakley C, McDonough S, et al.).

Čím nadměrné sezení zkracuje život?

Čím nadměrné sezení zkracuje život?

23.9.2014 | Článek

Tím, že zkracuje telomery, neboli koncové části chromozómů. To prokázala nedávno uveřejněná studie v British Sport Medical Journal (Per Sjogren et al.). Již dříve bylo prokázáno, že zdravý životní styl telomery prodlužuje, naopak kouření a stres je zkracuje. Studie ze švédské Karolinska Institutet potvrdila, že fyzická aktivita touto cestou chrání DNA před jejím stárnutím. Telomery jsou důležité pro stabilitu chromozomů a jejich význam je přirovnáván k plastovým koncům na tkaničkách, které brání “třepení”, neboli shlukování chromozomů.

Svalová vlákna, autor: OpenStax College, zdroj: Anatomy & Physiology, Connexions Web site

Co ovlivňuje svalovou sílu?

16.9.2014 | Článek

Všeobecně se ví, že základem úspěšného tréninkového procesu je mimo jiné rozvoj tzv. pohybových schopností, mezi které patří zejména schopnosti rychlostnísilové, vytrvalostní, obratnostní a samotná pohyblivost. Kondiční příprava je jednou ze základních součástí tréninku a její význam v současnosti významně narůstá, neboť trendem poslední doby je posilování významu silových schopností sportovců. Proto se dnes věnujme fyziologii svalové činnosti a konkrétně především otázce, co určuje svalovou sílu.

Rehabilitace, regenerace, rekondice se zaměřením na pohybový aparát

Rehabilitace, regenerace, rekondice se zaměřením na pohybový aparát

22.8.2014 | Článek

Základem každé správné rehabilitace by mělo být cvičení, tj. léčebná tělesná výchova, která slouží k obnovení rozsahu pohybu a svalové síly po úrazech a operacích i ke zlepšení, respektive obnovení pohybových stereotypů. Léčebná tělesná výchova probíhá skupinově či nejlépe individuálně. 

Ilustrační obrázek: Maratonský běh, autor: Chris Brown (by Wikimedia Commons)

Sport přítelem nebo nepřítelem?

18.8.2014 | Článek

Během své přednášky se stejným názvem položil prof. Josef Veselka, hlavní organizátor tradičního červnového, po odborné stránce opět velmi kvalitního, sympozia Prague Intervention VIII., důležitou otázku, zda vrcholový sport opravdu představuje významné ohrožení zdraví. Podstatným příspěvkem do této diskuse byla práce francouzských autorů (Xavier Jouven) publikovaná na ESC v roce 2013 v holandském Amsterdamu.

Pitný režim nejen pro sportovce

11.6.2014 | Článek

Co a kolik museli vypít při nedávném finále v Roland Garros tenisté Djokovic s Nadalem, aby po 4.5 hodinách nelítostné bitvy odešli po svých?

Trocha fyziologie úvodem: při nedostatku tekutin neboli hypohydrataci je snížen objem krevní plasmy, proto se zhoršuje funkce srdce jako pumpy.  Především klesá systolický objem levé komory s následným poklesem klíčového parametru, kterým je minutový výdej srdeční.

Základní pravidla správné výživy sportovce

Základní pravidla správné výživy sportovce

6.5.2014 | Článek

Výživa sportovců má svá specifika a musí především vycházet z energetické náročnosti provozovaného sportu. Energeticky náročné sporty vytrvalostního typu jako běžecké lyžování vyžadují vyšší denní energetický příjem

Náhled kofein - doping nebo ne?

Kofein – doping nebo ne?

2.5.2014 | Článek

Kofein – stimulant, bez kterého si většina lidí nedokáže představit svůj běžný den. Nejčastěji ho požíváme v kávě nebo čaji (tein). Můžeme ho najít ve více než 63 rostlinách (v plodech, listech i semenech). Běžně ho najdeme v produktech, jako jsou limonády, káva, čaj, ale i v lécích na předpis či v lécích proti bolesti.

Nahledový obrázek - Opravdu přibývá smrtí u sportovců?

Opravdu přibývá náhlých úmrtí u sportovců?

29.4.2014 | Článek

Tuto otázku často pokládají lékařům ustaraní rodiče malých sportovců při sportovním prohlídkách. Nepochybně k jejich obavám přispěla média, protože náhlé úmrtí sportovce na zaplněném stadiónu je vždy šokující událostí, která v několika minutách “obletí svět”.  Stalo se tak i v případě španělského fotbalisty Antonia Puerty nebo ruského hokejisty Alexeje Čerepanova z Avantgardu Omsk.

Náhled, VO2max

Proč je dobré znát svůj VO2max?

22.4.2014 | Článek

Dobrým příkladem je mladý talentovaný sportovec, např. 15 – letý hokejista, který uvažuje, zda svůj život zasvětit profesionálnímu sportu a zajímá jej, jestli má fyzickou kapacitu slučitelnou s jeho plány.

Potravinové zdroje magnesia

Magnesium, klíč ke zdraví

19.4.2014 | Článek

Magnesium neboli hořčík (značka Mg) je jeden z minerálů nezbytných pro lidské tělo. Hraje roli ve více než 300 biochemických reakcích probíhajících v těle. V lidských buňkách je magnesium druhým nejrozšířenějším minerálem (po draslíku) a zlepšuje homeostázu dalších minerálů. Nejen kvůli tomu bychom měli dbát na dostatečný přísun hořčíku.

Americký fotbal - údery do hlavy

Americký fotbal – údery do hlavy

14.4.2014 | Článek

Studie uveřejněná na výročním sjezdu amerických neurochirurgů prokázala u hráčů amerického fotbalu souvislost mezi počtem úderů do helmou chráněné hlavy a magnetickou rezonancí prokazatelnými změnami mozkové tkáně. Počet a intenzita úderů do hlavy byl zjišťován pomocí senzorů zabudovaných do helem hráčů.

Intenzivní pohyb prodlužuje život

11.4.2014 | Článek

Prokázala to australská studie, která po dobu 11 let sledovala více než 12 200 starších mužů ve věkové skupině 65-83 let. Vědecky vedená studie otištěná v BJSM se snažila potvrdit známou skutečnost, že fyzicky aktivní starší lidé si mohou svůj život dále prodloužit pravidelným intenzivnějším pohybem.

operace ACL, návrat ke sportu

Rychlý návrat ke sportu po operaci ACL

9.4.2014 | Článek

Toto téměř všemi sportovci obávané zranění každoročně vede např. v USA k 300 tisícům rekonstrukčních operací kolena. Studie prokázaly, že až 98% ortopedů doporučuje provést tuto operaci zejména těm, kteří mají v úmyslu pokračovat ve své sportovní kariéře. Bylo ale zjištěno, že pouze polovina z těchto sportovců dosáhne po operaci stejné sportovní úrovně jako před zraněním.

Náhledový obrázek pro článek Všechny sporty se hrají, ale ne všechny hry musí být sport

Všechny sporty se hrají, ale ne všechny hry musí být sport

7.4.2014 | Článek

Všechny sporty se hrají, ale ne všechny hry musí být sport. Aby hra mohla být definována jako sport, měla by být konkurenční. Snažíme se být lepší, než někdo jiný. Soutěžíme a navzájem si konkurujeme. Při sportu jde vždy o výsledek, ač si to možná někdy nechceme připustit. Dále by měla

Sklenice vody s citronem “rovná se” zázrak

3.4.2014 | Článek

Sklenice (teplé) vody s vymačkaným citronem po ránu může dělat zázraky. Kromě toho, že Vám nastartuje organismus, může také pomoci například s krvácením dásní, s hubnutím nebo potížemi s trávením. Obsahuje spoustu tělu prospěšných látek, a to jak v dužině, tak v kůře.

Boty na běhání medopsport

Chrání zpevněná běžecká obuv před zraněním dolních končetin?

31.3.2014 | Článek

Podle článku, uveřejněného v British Journal of Sport Medicine, lucemburští autoři (Theisen a spol.) studie nedospěli k závěru, že by zpevnění tzv. mezipodešve v patní oblasti pomáhalo u rekreačních běžců ke snížení počtu jejich zranění. Producenti běžeckých bot se ve svých reklamních sděleních snaží velmi široké obci rekreačních běžců zdůrazňovat význam kvalitní běžecké obuvi, která se pro ně stala značně výnosným artiklem.

Video ve fotbale, medopsport.cz

Video ve fotbale? Ano, ale…

28.3.2014 | Článek

V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Návrh FIFA, www.medopsport.cz

Návrh FIFA: Jak snížit počet náhlých úmrtí ve fotbale

27.3.2014 | Článek

Život ohrožující situace se na fotbalových hřištích neobjevují každý den, přesto se jedná o naprosto zásadní problematiku, kterou fotbal, jako nejpopulárnější sport, nemůže ignorovat. Vhodná preventivní opatření, zajištění zdravotnické péče a přístupu k základnímu zdravotnickému vybavení patří mezi základní požadavky, jež by měly dodržovat všechny fotbalové kluby, aby tak eliminovaly fatální následky.

Komu hrozí opakované ruptury předního zkříženého vazu?

18.3.2014 | Článek

Podle australské studie uveřejněné ve významném časopise The American Journal of Sports Medicine jsou ohroženi zejména mladí do 20 let věku, kteří již prodělali operaci tohoto vazu, a to buď rupturou operovaného vazu (nahrazeného štěpem) nebo rupturou předního zkříženého vazu (ACL) u druhé dolní končetiny.

Jak škodí sedavý způsob života?

13.3.2014 | Článek

V minulosti sedavý způsob trávení volného času spočíval ve vysedávání u televize, v dnešní době takový životní styl zahrnuje vysedávání před obrazovkami všeho druhu, především před obrazovkami počítačů či DVD přehrávačů a pasivní způsob přepravy.

Nepříliš známé nemoci žen – sportovkyň

5.3.2014 | Článek

Sportovní život žen na vrcholové úrovní  má svoje specifika a tedy i nemoci, o kterých musí trenéři, lékaři a všichni o ně pečující vědět.

Jednou z nejdůležitějších je tzv. ženská sportovní triáda (female athlete triade).

Syndrom vyhoření u mladých sportovců

2.3.2014 | Článek

Ve sportovním prostředí nejsou ničím výjimečným příklady náhlého ukončení sportovní činnosti u mladého sportovce, jenž se bez zjevného důvodu přestane věnovat sportu, který provozoval po většinu svého života. Příčinou mohou být opakovaná zranění z přetížení, či fenomén spíše známý z náročných profesí jako jsou lékaři, zdravotní setry, sociální pracovníci nebo učitelé, tzv. syndrom vyhoření.

náhledový obrázek - zranění hráčů NHL, autor: Michael Miller

Zranění hráčů NHL

26.2.2014 | Článek

Dobrý obrázek nám dala studie o četnosti zranění a nemocí hokejistů NHL v sezónách 2006 až 2012 uveřejněná v lednovém čísle British Journal of Sports Medicine. Závažnost zranění a onemocnění byla hodnocena výpadkem počtů soutěžních zápasů, tzv. match-loss. Počet hráčů, kteří v uvedeném období zasáhl do hry, byl 1685 (1025 útočníků, 566 obranců a 94 brankářů). Článek přinesl množství zajímavých údajů.

Vede hlavičkování ve fotbale k předčasné demenci?

14.2.2014 | Článek

Sportovní medicínu, která se v posledních letech intenzivně věnuje problematice následků mozkových otřesů v různých sportech, rovněž zaujala otázka, zda hlavičkování ve fotbale způsobuje pozdní následky v oblasti rozumových schopností hráčů v období po skončení jejich sportovní kariéry.

Nadbytek vitaminů C a E zhoršuje výsledek vytrvalostního tréninku

11.2.2014 | Článek

Tento výstup z práce, nedávno publikované v The Journal of Physiology, asi nepotěší ty, kteří věří, že dodávání vitaminů v multivitaminových přípravcích zvýší jejich výkonnost. Ve skutečnosti v oblasti svalů mají tyto přípravky pravděpodobně opačný účinek.

Snowboarder_in_halfpipe by Roland Zumbühl of Picswiss

Snowboardová zranění v číslech

8.2.2014 | Článek

Snowboarding je dynamicky se rozvíjející sport, který byl poprvé zařazen do programu zimních olympijských her v Naganu v roce 1998. Počet snowboardistů v zimní sezóně 2012/2013 v USA dosáhl 7.3 miliónů a přiblížil se počtu příznivců alpského lyžování, kterých bylo 8.2 miliónů.

Co hrozí sportovcům na olympiádě v Soči?

6.2.2014 | Článek

Tento článek nebude o tématu dnešních dnů, kterým je bezpečnost účastníků Zimních olympijských her (ZOH) v Soči a to, nakolik je reálný útok teroristů.  Bude to o nebezpečí zranění, které neodmyslitelně patří ke každodennímu životu sportovce. Existují velmi přesné údaje o počtu zranění a nemocí v průběhu minulých ZOH ve Vancouveru.

Sportovní filmy, které máme rádi

5.2.2014 | Článek

Filmy ze sportovního prostředí jsou bezpochyby velikou inspirací jak ve chvílích když jsme nahoře, tak i v těch horších momentech. Následující kousky se vyznačují kvalitním zpracování a skvěle vykresleným sportovním prostředím, které jak víme, není zdaleka tak idylické, jak to může vypadat na hřišti.

Vliv alkoholu na sportovce

2.2.2014 | Článek

Alkohol je silné diuretikum (diuretikum =  léčivo nebo rostlinná droga navozující zvýšené vylučování vody v moči.), které může způsobovat dehydrataci. V důsledku dehydratace tělo ztrácí svalovou hmotu a chuť k jídlu. S tím mohou přijít další problémy jako např. ztráta síly, výkonnosti nebo větší náklonnost ke zranění.

100M DASH, autorj: Alvin Loke from Philadelphia, USA

Zranění kolena: Běžecké koleno

2.2.2014 | Článek

Chondromalacie čéšky, neboli „běžecké koleno“ je onemocnění, při kterém se objevuje bolest pod čéškou nebo na straně kolenního kloubu. Nejčastěji se vyskytuje u jedinců v rozmezí 15 – 30 let. 

Náhledový obrázek pro článek Zdravá potravina a přehled éček

Zdravá potravina a přehled “éček”

4.4.2015 | Krátký článek

Na webu zdravápotravina.cz naleznete seznam potravin a jejich složení. Můžete si tak jednoduše zjistit, která “éčeka” obsahují různé potraviny. Kromě seznamu potravin zde můžete najít přehled všech éček – zdravých i nezdravých.

Náhledový obrázek pro kalkulačku na výpočet BMI

Výpočet BMI (Body Mass Index)

3.3.2015 | Krátký článek

Body Mass Index neboli Index tělesné hmotnosti slouží jako indikátor podváhy nebo nadváhy. Vypočtěte si své BMI pomocí kalkulačky a porovnejte s tabulkou.

Náhledový obrázek k projektu "Hraj zdravý".

Medopsport součástí projektu “Hraj zdravý”

14.2.2015 | Krátký článek

“Hraj zdravý” je projekt Pražského fotbalového svazu za podpory Magistrátu hlavního města Prahy. Na celou akci MHMP vyčlenil 9,5 milionu korun, které byly rozděleny právě mezi kluby Pražského fotbalového svazu. Cílem tohoto projektu je předcházet zdravotním potížím mladých hráčů. Patronem se stal bývalý fotbalista Petr Malý, který musel ukončit kariéru právě kvůli zdravotním potížím se srdcem.

Náhledový obrázek pro článek "Jablko pro zdraví"; autor: Fir0002

Jablko pro zdraví

7.2.2015 | Krátký článek

Ovoce by mělo mít místo v našich jídelníčcích každý den. Určitě bychom neměli zapomínat na jablko, které obsahuje velké množství užitečných látek.  

Quinoa z Kolumbie (Boyaca); autor: Crista Castellanos

Merlík čilský neboli quinoa

9.11.2014 | Krátký článek

Jak už nadpis napovídá, dnes se zaměříme na dalšího zástupce pseudocereálií, a to merlík. Využití této plodiny v kuchyni je nepřeberné množství. Během růstu se mohou využít jeho listy, které se přidávají například do salátů. Nejvíce se však využívají semena, která se melou na mouku nebo se využívají při vaření kaše, zahušťování polévek a omáček.

Semena amarantu na červeném talíři, autor: Bananenfalter

Amarant – plodina třetího tisíciletí

4.11.2014 | Krátký článek

Amarant – bezlepková obilovina, která je jedním ze zástupců tzv. pseudocereálií. Také ji můžete znát pod názvem laskavec nebo sloní ucho.

Novak Djokovic v Tomas Berdych, ATP World Tour Finals, the O2, London November 2011.

KNIHA: Novak Djokovič – Naservírujte si vítězství

22.6.2014 | Krátký článek

Kdo jiný by Vás měl přesvědčit o tom, že zdravá výživa hraje ve sportu důležitou roli, než úspěšný sportovec, který mluví ze svých vlastních zkušeností. Přesně o tom má být kniha slavného úspěšného tenisty Novaka Djokoviče – Naservírujte si vítězství (Čtrnáctidenní bezlepkový program pro fyzickou a psychickou dokonalost).

Fair play a respekt, video

VIDEO: Fair play ve sportu

5.6.2014 | Krátký článek

Fair play je ve sportu čím dál tím větší vzácností, ale i v dnešní době se s ním můžeme setkat. Například německý fotbalista

autor: ИЛЬЯ ХОХЛОВ

FIFA World Cup 2014: Goal-line technology

29.5.2014 | Krátký článek

V poslední době se hodně mluví o možnosti videorozhodčího při fotbalových utkáních (přečtěte si také Video ve fotbale? Ano, ale). Již za 14 dní vypukne jedna z největších sportovních akcí tohoto roku, která bude ostře sledována celým fotbalovým světem, a to FIFA WORLD CUP 2014 v Brazílii.

video: Frank Medrano

VIDEO: Bodyweight Workout

24.5.2014 | Krátký článek

VIDEO: I bez masa a dalších živočišných výrobků se dá nabrat svalová hmota a dosáhnout skvělých výsledků! Frank Medrano je toho důkazem.

Zázvor – malý všelék

16.5.2014 | Krátký článek

Zázvorový čaj, zázvorová limonáda, kandovaný zázvor a spousta dalších možností jak tento všelék konzumovat.

Koření, které se získává z oddenku zázvoru pravého. Má velmi výraznou tropickou chuť, kterou zapříčiňuje gingerol, žlutý štiplavý olej, který je podobný kapsaicinu (sloučenina z chilli papričky).

Wheatgrass – vitamínová bomba!

26.4.2014 | Krátký článek

Wheatgrass neboli mladá pšenice je vynikající způsob, jak do sebe dostat živiny. Má více než 20x větší hustotu živin než jiná zelenina.
Je dostupná v mnoha formách. Od tabletek až po tekuté extrakty. Často se používá jako džus nebo přísada do smoothies a čajů. Některé výrobky z mladé pšenice mohou být i bezlepkové.

Alter G - náhled

Alter G – Antigravitační chodník

16.4.2014 | Krátký článek

Návrat ke sportu po úrazech dolních končetin bývá často zdlouhavý a bolestivý. Revoluční metodou by se mohl stát antigravitační rehabilitační chodník. Alter G se vyvíjí už od roku 2005 a již v roce 2008 byl oficiálně klasifikovaný jako medicínské zařízení.

Kruhový trénink – posílení celého těla!

24.3.2014 | Krátký článek

Nebaví Vás několikrát týdně zvedat činky a tupě posilovat na nezáživných strojích ve fitness centrech tak jako mě? Je tu možnost, jak se tomuto stereotypu vyhnout a přitom dosáhnout stejných, ne-li lepších výsledků.

Kinesiotaping

20.3.2014 | Krátký článek

Čím dál tím více používanější metoda léčby zranění nebo podpory svalů a lymfatické soustavy ve sportu. V dnešní době se s ní můžeme setkat u jakéhokoliv sportu a je jedno jestli je to sport amatérský nebo profesionální.

Fair play (2014)

16.3.2014 | Krátký článek

Jak už název napovídá, jedná se o příběh pocházející z prostředí sportu. Stominutové drama, které nezklame nejednoho diváka, pojednává o mladé sprinterce, snažící se ze všech sil splnit kvalifikační limit na olympijské hry.

Jágrův 1000. gól v kariéře

15.3.2014 | Krátký článek

Jaromír Jagr dnes v noci z pátku na sobotu vstřelil svůj 1000. gól v kariéře. Stal se teprve 4. hráčem v historii, kterému se to podařilo.

Petr Nedvěd ohlásil konec kariéry

14.3.2014 | Krátký článek

Dvaačtyřicetiletý hokejový útočník Petr Nedvěd ve čtvrtek 13. března oficiálně ukončil kariéru.

Po olympiádě je na řadě paralympiáda!

28.2.2014 | Krátký článek

Již za týden se v Soči opět rozjede boj o nejlepší výsledky a cenné kovy. Po olympiádě jsou na řadě 11. zimní paralympijské hry, které se konají od 7. do 16. března 2014.

ZOH v Soči minulostí

24.2.2014 | Krátký článek

Zimní olympijské hry v Soči už jsou za námi a tady je malé ohlédnutí v číslech.

Zlatá “meteoritová” medaile

20.2.2014 | Krátký článek

Olympionici, kteří vyhráli své závody 15. února dostanou své medaile “vylepšené”. Přesně tento den se totiž slavilo první výročí pádu meteoritu v Čeljabinsku. 

Medailová středa!

19.2.2014 | Krátký článek

Další olympijský den, další medaile do české sbírky! A nejen jedna. Úspěch na rychlobruslařské a biatlonové dráze.

Medailový masový start!

18.2.2014 | Krátký článek

Ondřej Moravec rozšířil svou medailovou sbírku o bronz z biatlonového závodu na 15 km s masovým startem!

Soukalová se dočkala stupně vítězů!

17.2.2014 | Krátký článek

Kdekdo jí přál, aby měla olympijskou medaili. Gabriela Soukalová “konečně” dosáhla na stupně vítězů a z biatlonového závodu na 12,5 km s masovým startem si odnáší stříbrnou medaili!

“Zlatá” Samková!

16.2.2014 | Krátký článek

Eva Samková suverénně ovládla snowboardcross a má zlatou medaili!

Druhá medaile z biatlonu, Moravec stříbrný!

10.2.2014 | Krátký článek

3. den olympijských her a 3. cenný kov pro českou výpravu. Ondřej Moravec navázal na bronzový sprint Jaroslava Soukupa a po bezchybné střelbě vybojoval fantastickou stříbrnou medaili ve stíhacím závodě na 12,5 km.

Další cenný kov cinká!

9.2.2014 | Krátký článek

Stříbrnou medaili pro Českou republiku zařídila rychlobruslařka Martina Sáblíková! Na 3000 m dlouhé trati nestačila pouze na Nizozemku Wüstovou, za kterou zaostala o 1,61 vteřiny.

Další cenné kovy může Sáblíková získat v dalších závodech, například na oblíbené 5000m trati!

První česká medaile!

8.2.2014 | Krátký článek

První českou medaili zařídil český biatlonista Jaroslav Soukup ve sprintu na 10 km mužů, když skončil po infarktovém závěru na 3. místě za Björndalenem a Landertingerem. Tato medaile neznamená pouze úspěch na ZOH v Soči, ale i historicky první medaili v biatlonu z olympijských her.

Olympijský oheň zažehnut!

7.2.2014 | Krátký článek

Dnes v 19:27 SEČ Vladimir Putin, prezident Ruska, oficiálně zahájil 22. zimní olympijské hry v Soči! Následovalo zažehnutí olympijského ohně,  který je jedním ze základních symbolů olympijských her! Toho úkolu se zhostily legendy Treťjak a Rodninová.

Snowboarder_in_halfpipe by Roland Zumbühl of Picswiss

Soči 2014: Shaun White odstoupil ze slopestylu

6.2.2014 | Krátký článek

Snowboardová hvězda Shaun White včera odstoupil z olympijské disciplíny slopestyle. Rozhodl se tak na základě velkého rizika zranění právě při této disciplíně. Závodníci kritizují náročnost tratě, která pro ně byla připravena.

Jaromír Jágr v dresu národního týmu, zdroj: s.yume via wikimedia.org

Jaromír Jágr stále na vrcholu!

31.1.2014 | Krátký článek

Žádný hokejový fanoušek by si tento dokument o hokejové legendě neměl nechat ujít!

Návraty, bilance a víra nejslavnějšího českého hokejisty. Dokumentární film z roku 2011 by rozhodně neměl přijít v zapomnění, proč si ho tedy nepřipomenout?

Svalová síla u mladých mužů a předčasná úmrtí

30.12.2013 | Krátký článek

Jedním z nejčtenějších článků internetové verze British Medical Journal se stala s více než 52 tisíci (!) shlédnutími studie Muscular strength in male adolescents and premature death: cohort study of one milion participants.

Jednalo se o švédskou prospektivní studii autorů F.B. Ortega a spol., v rámci které bylo vyšetřeno více než 1 142 tisíc Švédů ve věku 16 až 19 let v rámci Swedish military conscription register (obdoba našich branců) a kteří byli dále sledováni v následujících 24 letech. Byla u nich vyšetřena svalová sila – handgrip, funkce quadricepsu (jump test) a bicepsu a dále krevní tlak a hmotnost vyjádřena BMI.

Dopady vrcholového sportu na zdraví

30.12.2013 | Krátký článek

Sport nás baví, podporujeme v něm své děti, ale přitom si často nepřipouštíme k čemu vlastně  vrcholový sport vede. Samozřejmě myšleno z hlediska dopadu na tělesné zdraví. Blížící se „svátky” sportu, jako je olympiáda, jsou jistě dobrou příležitostí k zamyšlení.

Výběr energetických drinků v obchodech. autor: Maartenschrijft

Přispívají sportovní nápoje k lepším výkonům sportovců?

30.12.2013 | Krátký článek

Jedním z nejčtenějších příspěvků internetové verze British Medical Journal za poslední dobu se stal článek The truth about sports drinks. Autorka Deborah Cohen se soustředila na přínos sportovních nápojů na výkonnost sportovců a na vztah výrobců těchto nápojů a vědců, kteří hodně napomohli významnému vzestupu zájmu o tyto nápoje.

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>