Intenzivní pohyb prodlužuje život

Intenzivní pohyb prodlužuje život

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Pátek 11. 04. 2014 06:24 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Intenzivní pohyb prodlužuje život

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Prokázala to australská studie, která po dobu 11 let sledovala více než 12 200 starších mužů ve věkové skupině 65-83 let. Vědecky vedená studie otištěná v BJSM se snažila potvrdit známou skutečnost, že fyzicky aktivní starší lidé si mohou svůj život dále prodloužit pravidelným intenzivnějším pohybem. Aktivní způsob života vede ke snížení počtu osob s diabetem, kardiovaskulárními a onkologickými nemocemi a k omezení počtu pádů z nestability. Pohyb dále snižuje pravděpodobnost depresí a rozvoje demence.

Fyzická aktivita

Zjistilo se, že úmrtnost ve skupině aktivně se pohybujících mužů byla nižší o 26% a rovněž bylo prokázáno, že až o 60 % více mužů z této skupiny, v porovnání s těmi fyzicky neaktivními, odpovídá pojmu zdravé stárnutí (healthy ageing). Ten vyjadřuje plnou soběstačnost v každodenním životě, se zachovanou fyzickou a psychickou formu. Podle této studie fyzická aktivita ve stáří zvyšovala až 1.6x pravděpodobnost, že se aktivním seniorům podaří předejít závažné fyzické a psychické újmě.

Zvýšená fyzická aktivita byla pro účely této studie definována, jako stav vyvolaný prakticky jakoukoliv sportovní činností přiměřené aktivity, který vede k zintenzivnění dechové činnosti až k pocitu zadýchání. Na základě předchozích zkoumání byly za fyzicky aktivní označeny ty osoby, které tuto činnost provozují alespoň 150 minut týdně. Nejvíce z pohybu profitovali ti, kteří byli fyzicky aktivní již na začátku 11-letého sledování, ale pohyb prokazatelně pomohl i těm, kteří svojí pohybovou činnost zvýšili až v době studie.

Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce

24. 01. 2014

Social:Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti.

Další blogy >>