Vede hlavičkování ve fotbale k předčasné demenci?

Vede hlavičkování ve fotbale k předčasné demenci?

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Pátek 14. 02. 2014 11:40 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vede hlavičkování ve fotbale k předčasné demenci?

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Sportovní medicínu, která se v posledních letech intenzivně věnuje problematice následků mozkových otřesů v různých sportech, rovněž zaujala otázka, zda hlavičkování ve fotbale způsobuje pozdní následky v oblasti rozumových schopností hráčů v období po skončení jejich sportovní kariéry.

K tomuto podezření přispěli i zvířecí modely, u kterých byl prokázán zvýšený výskyt ukládání B-amyloidu, a s tím i související výskyt demence po úderech do hlavy. Intenzita úderů do hlavy přitom často nedosahovala úrovně otřesu mozku.

Bylo zjištěno, že profesionální hráči průměrně hlavičkují přibližně 800x za sezónu (30-40 zápasů a každodenní příprava). I proto se tato skutečnost stala předmětem zájmu několika medicínských studií. Výsledky jedné z nich naznačovaly, že se u hráčů prokázala, v souvislosti s hlavičkováním, mozková atrofie s postižením pozornosti, paměti a koncentrace. Obecně zranění hlavy představují cca 15% z celkového počtu zranění fotbalistů.

Vzhledem k tomu autoři studie, nedávno uveřejněné v BJSM, zaujali výsledky svého výzkumu, v jehož rámci škodlivost hlavičkování u členů asociace bývalých hráčů nebyla prokázána (Former Player Association). Účastníci studie byli hodnoceni pomocí dotazníku TYM (test your memory).

Z 92 vyšetřovaných byla u 10 z nich (cca 11%) diagnostikována středně těžká kognitivní dysfunkce nebo demence. Nebyla zjištěna závislost na vytíženosti podle hráčské pozice, ani na délce sportovní kariéry. Hlavně však nebyl zjištěn statisticky významný rozdíl v riziku rozvoje demence v porovnání s věkově srovnatelnou skupinou “nefotbalistů”.

 

 Autor:  MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce

24. 01. 2014

Social:Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti.

Další blogy >>