Cvičení pomáhá při obtížích spojených s menopauzou

Cvičení pomáhá při obtížích spojených s menopauzou

MUDr. Martin Opočenský, Ph. D. | Pondělí 5. 01. 2015 16:37 | Komentáře: Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Cvičení pomáhá při obtížích spojených s menopauzou

Social:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageShare on LinkedIn

Australská studie uveřejněná v lednovém čísle časopisu Maturitas potvrdila předpokládanou skutečnost, že pravidelná fyzická aktivita u žen středního věku je chrání před depresemi, úzkostnými stavy a somatickými příznaky, jako jsou návaly atd., typickými pro perimenopauzální období. Aktivní ženy 3x častěji odpoví, že se cítí v dobrém zdravotním stavu a častěji (až o 90%) vyjádří spojenost s kvalitou svého života.

Ilustrační foto: Sportující žena.

Ilustrační foto: Sportující žena.

Studijní skupinou bylo 2606 žen z finského registru narozených v roce 1963. V době hodnocení jim bylo v průměru 49 let. Z nich 28% stále menstruovalo, 31 % bylo označeno za perimenopauzální (přítomny nepravidelnosti menstruačního cyklu), 23% nemenstruovalo a 18% užívalo hormonální substituci a nebylo tedy do studie zahrnuto.

Za fyzicky aktivní byly označeny ženy, které se věnovaly fyzické aktivitě o střední intenzitě (např. rychlá chůze) alespoň 2.5 hodiny týdně nebo 1.25 hodiny týdně s vysokou intenzitou (běh) a k tomu alespoň 2x týdně posilovaly nebo provozovaly balanční cvičení. Tato kritéria splnilo více než 50 % z hodnocených žen. Zajímavostí je, že polovina z těchto žen měla BMI index pod 25 (tj. s normální tělesnou hmotností).

Autoři studie dále zjistili, že méně aktivní ženy mají o 44% větší výskyt deprese nebo úzkosti, o 48% více problémů s pamětí a schopností se koncentrovat.

Je zřejmé, že studie prokázala další důležitý důvod, proč se věnovat pravidelným pohybovým aktivitám.

Přečtěte si také: Intenzivní pohyb prodlužuje život

Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.

Štítky: , ,

Komentáře nejsou povoleny.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY!

Projekt Hraj zdravý E-kniha Kapitoly ze sportovní kardiologie
Vyhledávání
Online objednávka
Sociální sítě a kontakty
Nejčtenější
Blogy

Marek Opočenský: Odejít na vrcholu? Toť otázka…

14. 02. 2017

Social:Z profesního hlediska je sportovní kariéra specifická v mnoha ohledech. Počínání sportovce je v centru pozornosti zástupu příznivců, kteří očekávají nejvyšší standard výkonnosti v každé myslitelné situaci. Ti přitom zápasí s nelítostnou konkurencí, když řadu soupeřů pohání stejná, ne-li vyšší motivace. To s sebou přináší mimořádný tlak, který je v jejich oboru všudypřítomný.

Prezentace fotbalu - blog

Marek Opočenský: Umění prezentovat fotbal aneb v čem za světem zaostáváme

17. 04. 2014

Social:Rád bych se v několika větách zamyslel nad úrovní fotbalových přenosů na českých obrazovkách. K této myšlence mě přivedlo sledování sobotního šlágru anglické Premier League mezi Liverpoolem a Manchestrem City. Kromě samotného zápasu jsem shlédl i hodinový předzápasový program na britské stanici Sky Sports. A musím konstatovat,

Video ve fotbale, medopsport.cz

Marek Opočenský: Video ve fotbale? Ano, ale…

16. 04. 2014

Social:V poslední době poněkud utichly diskuze na téma zavedení videa ve fotbale. Rozhodně neočekávám, že nadobro. Vzhledem k vrcholící Lize mistrů a blížícímu se světovému šampionátu v Brazílii lze očekávat několik třaskavých momentů, po kterých se opět vyrojí hlasy vyjadřující podporu zavedení videa i v nejpopulárnějším sportu.

Další blogy >>